banner23

banner24

Çin yeni hava savunma sistemini tanıttı

Çinli şirket CASIC tarafından geliştirilen LY-70 mobil kısa menzilli hava savunma sistemi görücüye çıktı.

SAVUNMA SANAYİİ 04.01.2022, 12:37
Çin yeni hava savunma sistemini tanıttı

İlk olarak Ekim ayında Zhuhai'de düzenlenen AirShow China 2021'de tanıtılan sisteme şimdiden yoğun talep olduğu belirtiliyor.

Army Recognition'un haberine göre Çinli şirket China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) tarafından geliştirilen LY-70 mobil kısa menzilli hava savunma sistemi karadan havaya 14 füze ile yüklü halde göreve hazırlanıyor.

6x6 askeri kamyonun şasisi üzerine yerleştirilen hava savunma sistemi, seyir füzeleri, havadan karaya füzeler, hassas güdümlü bombalar, roketler ve sabit kanatlı uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı etkili olabileceği belirtiliyor.

LY-70'in ayrıca 90 km menzile sahip olduğu ve hareket halinde birden fazla hedefe yönelik atış gerçekleştirebildiği vurgulandı. Elekro-optik kızılötesi (EO/IR) kamerası ve hedef tespit, takip ve kilit radarı ile LY-70'in maksimum 40 km menzile atış gerçekleştirebilen aktif radar güdümlü 8 adet LY-70 füzesi ve 6 adet 10km menzilli IIR güdümlü FB-10A füzesi olmak üzere 3 tip füzesi bulunuyor. 

LY-70, otonom kullanılmasının yanı sıra diğer hava savunma sistemlerine entegre edilerek hava savunma şemsiyesinin önemli bir tabakasını oluşturabiliyor.

banner34