banner23

banner26

banner24

banner25

Çin’in denizaltı kapasitesi artıyor

AIP denizaltılarının envantere katılması Çin donanmasının modernizasyonunda önemli aşamalardan biri olarak değerlendiriliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 17.02.2021, 13:21
Çin’in denizaltı kapasitesi artıyor
banner34

Çin, denizaltı kapasitesini artırmak için yeni adımlar atıyor. Çin donanmasının, Havadan Bağımsız İtki Sistemine (Air Independent Power, AIP) sahip denizaltılarını hizmete alacağı iddia edildi. 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Donanmasının, kimi görüşlere göre nükleer denizaltılardan bile daha tehlikeli olan, Havadan Bağımsız İtki Sistemine (Air Independent Power, AIP) sahip denizaltılarını hizmete alması bekleniyor. Gelen bilgilere göre, Çin’in Wuhan şehrine yakın bölgedeki tesislerde denizaltı inşaat hızını arttırdığı gözlemleniyor. Hâlihazırda Çin Donanmasında bulunan Type-039A denizaltıları dönemin biraz gerisinde kalmaya başlamışken Çin yetkilileri yeni denizaltıları ile donanmayı modernleştirmeyi ve kuvvetlendirmeyi amaçlıyorlar.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Çinli işçilerin bir dizi denizaltı üretimi üzerinde yoğun şekilde çalıştıklarına dikkat çekildi. Bu denizaltılar arasında söz konusu AIP denizaltılarından biri olarak Yuan sınıfı Type-039A’nın modernizasyonunun da yer aldığı ifade edildi. Denizaltıların müşterileri arasında başta HKO Donanma kuvvetleri olmak üzere Pakistan ve Tayland silahlı kuvvetlerinin geldiği, sahip olduğu bu yüksek üretim hızı ve kapasitesi sayesinde Çin’in denizaltı üreticileri arasındaki yerinin sağlamlaştığı ve hatta Avrupalı üreticiler ile rekabet edebilir konuma ulaştığı iddia ediliyor.

Önümüzdeki yıllarda Çin’in nükleer ve nükleer olmayan denizaltı kapasitesini arttıracağının öngörülmesinin yanı sıra, Çin’in artan denizaltı kuvvetinin yakın gelecekte Batı devletlerinin denizaltı muharebesi alanındaki avantajını devre dışı bırakabileceği düşünülüyor. Üretimlerin gerçekleştiği Wuchang bölgesinin ise Çin donanmasının kuvvetlendirilmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

18°
açık