Çin’in Haixun 09 gemisi resmen göreve başlayacak

Çin, yerli üretim Haixun 09 gemisini ulusal ve uluslararası operasyonlar için görevlendirecek.

SAVUNMA SANAYİİ 14.01.2021, 15:02
Çin’in Haixun 09 gemisi resmen göreve başlayacak

China Military sitesinde yer alan haberde, Guangdong Deniz Güvenliği İdaresi müdür yardımcısı Lin Kui’nin, Çin’in ilk yerli ve milli 10.000 ton sınıfı Haixun 09 adlı kolluk kuvvetleri ve deniz devriye gemisinin bu yılın ortasında resmen görevlendirileceğini açıkladığı ifade edildi.

Lin Kui’nin açıklamasının devamında, Guangdong Deniz Güvenliği İdaresi altında hizmet veren Haixun 09 gemisinin kolluk kuvveti görevlerinin yanında acil durum koordinasyonu ve komutası ile gemi kirliğinin önlenmesi ve kontrol edilmesi görevlerini de icra edeceği belirtildi.

Geminin özellikleri arasında güçlü dinamik algılama, takip ve erken uyarı, bilgi toplama, kapsamlı komuta ve denizcilik denetimi yer alıyor. Ayrıca gemi 10.700 ton ağırlık, 165 metre toplam uzunluk, 25 knot seyir hızı, birden fazla tipte helikopter taşıyabilme ve kutup bölgeleri haricinde her yerde arama-kurtarma operasyonları gerçekleştirebilme kabiliyetlerine sahip. Ek olarak gemi çeşitli iletişim araçlarıyla donatılmış ve Beidou dahil olmak üzere birden fazla uydu sistemiyle bağlantılı bir deniz veri merkezi bulunduruyor.

Haixun 09 gemisinin, Guangdong Deniz Güvenliği İdaresi ve hatta Çin Deniz Güvenliği İdaresi’nin uluslararası meselelere daha iyi entegre olmasında yardımcı olacağı ve Güney Çin Denizi’nde yer alan ülkelerle iş birliğinin iyileştirilmesinde etkili olacağının beklendiği ifade edildi.

12°
hafif yağmur