banner23

banner26

banner24

banner25

Çin’in yeni uçak gemisine ait görüntüler ortaya çıktı

Çin Donanması bünyesinde hizmet verecek Type-003 uçak gemisine ait uydu görüntülerine ulaşıldı. Geminin Amerika Birleşik Devletleri'nin "süper uçak gemileri" ile benzer boyutlarda olması bekleniyor.

SAVUNMA SANAYİİ 15.04.2021, 19:01
Çin’in yeni uçak gemisine ait görüntüler ortaya çıktı
banner34

Çin Silahlı Kuvvetleri Donanması'nın yeni uçak gemisi, diğer iki uçak gemisine nazaran sahip olduğu büyük yapısıyla dikkat çekiyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Şangay’da şekillenmeye başlayan uçak gemisine ait uydu görüntülerine yer verildi. Yeni uçak gemisi Type-003, diğer önceki iki uçak gemisi Liaoning ve Shandong’a nazaran daha büyük yapısı ve çeşitli özellikleri ile öne çıkıyor. Mancınık Destekli Kalkış Bariyerle Duruş (Catapult Assisted Take-Off Barrier Arrested Recovery, CATOBAR) konfigürasyonu ile birleştirildiğinde geminin daha ağır uçaklar için de uygun bir platform olması bekleniyor.

Type-003 uçak gemisi genel anlamda ABD Donanması'nın süper uçak gemileri ile benzer oranlara sahip. Kesin ölçü için inşaatın bitmesini beklemek gerekse de uçuş güvertesinin şu anki halinden daha büyük olması muhtemel gözüküyor. Geminin su hattı uzunluğu yaklaşık olarak 300 metre olarak tahmin ediliyor. ABD Ford Sınıfının 317 metre uzunluğu ve Çin’in önceki iki uçak gemisi Liaoning ile Shandong’un 270 metre uzunlukları göz önüne alındığında boyut yapısı daha ciddi oranda ortaya çıkıyor.

Mancınık sistemi ile kalkışın Çin uçak gemilerinin yeteneklerinde ileri bir adım olarak kabul ediliyor. Kısa Mesafeden Kalkış Bariyerle Duruş (Short Take-Off Barrier Arrested Recovery, STOBAR) sisteminin yerine CATOBAR sisteminin kullanımı sayesinde KJ-600 havadan erken ihbar ve kontrol uçaklarının (AEW&C) da kullanılabileceği değerlendiriliyor. Bu yeteneğin kazanımı ile Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, ABD ve Fransız Donanması'ndan sonra uçak gemisinde konuşlandırılabilen sabit kanatlı havadan erken ihbar uçağına sahip 3 donanmadan biri olacak. ABD’nin Ford Sınıfına nazaran Type-003 uçak gemisinin nükleer enerjiye sahip olmaması bekleniyor.

25°
açık