banner23

banner24

CİRİT sahadaki başarısını ihracata da yansıtıyor

Sahada kendisini kanıtlayan 2,75″ Lazer Güdümlü Füzesi CİRİT, dost ve müttefik ülkelere ihraç edilmeye devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 23.03.2022, 17:31
CİRİT sahadaki başarısını ihracata da yansıtıyor

Türk savunma sanayiinin dünya pazarında kendini ispat eden çözümleri, dost ülkelerin envanterine girmeye devam ediyor.

Roketsan’ın özellikleri ve performansı ile sınıfının lideri konumundaki 2,75″ Lazer Güdümlü Füzesi CİRİT hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hem de dost ve müttefik ülkelerin envanterinde kendisini kanıtlıyor.

CİRİT; insanlı ve insansız kara, deniz, hava platformlarından atılabilen, hafif zırhlı veya zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilen, yüksek vuruş hassasiyetine sahip ve maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

ROKETSAN'dan CİRİT paylaşımı

Güdümsüz roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanan CİRİT’i muadillerinden ayıran en büyük özellik; bir füze olarak tasarlanmasıdır. Bu özelliği CİRİT’e; arayıcısından güdümüne, tapasından motoruna kadar tüm bileşenlerinin füze üretimi hassasiyetinde geliştirilmesi ve üstün performans avantajını sunuyor.

2011 yılından beri TSK’nın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin envanterinde yer alarak sahada kendisini kanıtlayan CİRİT’in, yeni ihracat sözleşmeleri de hız kazanıyor.

Sınıfının en uzun menzilli füzesi olan CİRİT, kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda farklı harp başlıkları ile kullanılabiliyor. Bu harp başlıkları; zırh delici, anti-personel ve yangın çıkarıcı olarak işlev görebilen çok maksatlı harp başlığı ve yüksek infilaklı harp başlığı olarak sıralanıyor.

CİRİT, entegre edilebildiği platform sayısının ve türünün fazlalığı ile de dikkat çekiyor. Söz konusu platformlar arasında; helikopter, sabit kanatlı uçak, İnsansız Hava Araçları (İHA), kara ve insanlı/insansız deniz platformları yer alıyor. Ayrıca Roketsan’ın ürünleri arasında Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Silah Sistemi de bulunmakta olup sistem, bugüne kadar hem kara hem de deniz platformlarına başarıyla entegre edilerek test edildi.

CİRİT’in Teknik Özellikleri

Çap

2,75” (70 mm)

Boy

1,9

Ağırlık

17,5 kg (Tüplü)

Asgari Menzil

1,5 km

Azami Menzil

8 km

Güdüm

MEMS-AÖB* ile ara safha güdüm

Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık

Motor

Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt

Harp Başlığı

Çok Maksatlı Başlık (Zırh delici, Anti-Personel, Yangın Çıkarıcı)

Yüksek İnfilaklı Başlık (Anti-Personel)

Lazer İşaretleme

STANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

Entegrasyon Uyumluluğu

MIL-STD-1760 arayüzüne sahip platformlar

*AÖB: Ataletsel Ölçüm Birim

banner34