banner23

banner26

banner24

banner25

Danimarka, tarihindeki en gelişmiş füzesini test etti

Danimarka Donanması, bugüne kadar sahip olduğu 'en gelişmiş füze' olarak nitelendirilen ABD yapımı SM-2 füzelerini test etti.

SAVUNMA SANAYİİ 06.05.2022, 14:32
Danimarka, tarihindeki en gelişmiş füzesini test etti
banner34

Danimarka'yı NATO ittifakında 'güvenilir bir ortak' haline getirecek olan ABD yapımı SM-2 füzeleri Danimarka Donanması tarafından test edildi.

Sputnik'in haberine göre, Danimarka Donanması'nın şimdiye kadar sahip olduğu 'en gelişmiş füze' olarak nitelendirilen ABD yapımı SM-2 füzelerinin; ülkenin savunma ve hava harbi kabiliyetlerini geliştirmesi bekleniyor. 

Resim

Düşman uçaklarını ve füzelerini vurabilen uzun menzilli SM-2 füzesinin ilk testi, Kuzey Norveç açıklarında Danimarka'nın Niels Juel fırkateyni üzerinden gerçekleştirildi. 

ABD yapımı SM-2'leri Danimarka ordusundaki 'en yenilikçi araç' olarak değerlendiren Savunma Akademisi Denizcilik Operasyonları Merkezi Başkanı Johannes Kidmose Danimarka devlet televizyonu TV2'ye verdiği demeçte, SM-2 füzesi için Danimarka Silahlı Kuvvetleri'nin şimdiye kadar sahip olduğu en gelişmiş füze olduğunu söyledi. Kidmose'a göre füze, diğer NATO ülkelerinin katkılarıyla mukayese edilebilir bir kapasite sağlamakla beraber Danimarka'yı NATO ittifakında 'güvenilir bir ortak' haline getirecek. 

Resim

Danimarka Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Torben Mikkelsen gerçekleştirilen testi 'önemli bir kilometre taşı' olarak değerlendirirken TV2 televizyonunda konuşan 2. Filo komutanı Dan B. Termansen da üç fırkateynin bu füzeler ile potansiyellerini sonuna kadar kullanabileceklerini savunup “Sualtı savaşları için belirli kabiliyetleri var. Diğer gemilere ve kara hedeflerine karşı da yüzey savaşı yeteneğine sahipler. Bunun yanında, hava harbi kabiliyeti geliştirildi. Artık uçakları eskisinden çok daha uzun mesafelerde vurabiliriz." ifadelerine yer verdi.

20°
açık