banner23

banner26

banner24

banner25

Dassault, FCAS programı hakkında Airbus ile anlaşmazlık yaşıyor

Dassault ve Airbus’ın yaşadığı anlaşmazlıklar iş birliklerinin devamının gelip gelmeyeceği konusunda kafalarda soru işareti bıraktı.

SAVUNMA SANAYİİ 19.03.2021, 19:22
Dassault, FCAS programı hakkında Airbus ile anlaşmazlık yaşıyor
banner34

Sektörlerinin önemli aktörleri olan Airbus ve Dassault, altıncı nesil savaş jeti geliştirmek için başlanan “Future Combat Air System” (FCAS) programına ait sözleşmenin iki ana anlaşmalı tarafını üstlenmekte. FCAS programı için Fransa Almanya ve İspanya birlikte çalışmakta. Gelecek yaz FCAS programının yeni bir aşamaya geçmesi planlanıyordu; ancak yönetimsel prosedürler ve endüstri sırlarının paylaşılması gibi bazı anlaşmazlıklar sebebiyle programın devam edip etmeyeceği konusunda soru işaretleri oluştu. Mart ayının başında Fransız savunma şirketi Dassault, FCAS programı için uygulanabilecek başka bir alternatif önermişti.

Defense News tarafından yapılan habere göre Airbus şu anda devam etmekte olan FCAS programı için uygulayabilecekleri bir B planının bulunmadığını söyledi. Airbus; programın hedefinin daha bağımsız bir Avrupa oluşturmak olduğunu ve başarısız olmaları durumunda Amerikan yapımı F-35 uçaklarını satın almak zorunda kalacaklarını belirtti.

Fransız şirket Dassault’ın yöneticisi, Airbus’ın hem İspanya hem de Almanya’da tesislerinin bulunması nedeniyle Airbus’ın fazla öne çıktığını söylemişti. Airbus’ın strateji yöneticisi ise FCAS programı için “Almanlaştırma” gibi bir hedeflerinin olmadığını ve Airbus’ın Fransız savunma sektörü ile çalışmaya sıkı bir şekilde bağlı olduğunu belirtti.

26°
açık