banner23

banner26

banner24

''Demir Kubbe'' dost savaş uçağını vurdu

İsrail’in "Demir Kubbe" hava savunma sisteminin abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği son saldırılar esnasında bir İsrail savaş uçağını vurduğu açıklandı.

SAVUNMA SANAYİİ 15.07.2021, 09:49
''Demir Kubbe'' dost savaş uçağını vurdu
banner34

İsrail’in katmanlı hava savunmasının en alt tabakasını oluşturan ‘Demir Kubbe’ (Iron Dome) sisteminin dost bir unsuru vurduğu duyuruldu.

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, 10-21 Mayıs tarihleri arasında Kassam Tugayları tarafından bölgeye fırlatılan füzelerden birini hedef almak amacıyla gönderilen önleyici füze, yönünü menziline giren bir İsrail F-15 uçağına doğru değiştirdi.Önleyici füzenin uçağın gövdesine ulaşmasına saniyeler kala Demir Kubbe tarafından imha edildiği ancak şarapnel parçalarının uçağa isabet ettiği kaydedildi. Uçakta bulunan personelin hiçbir zarara uğramadan iniş yaptığı açıklanırken İsrail’in olaya ilişkin soruşturma başlattığı öğrenildi.

‘’Demir Kubbe’’nin ilk hatası değil

İsrail’in Demir Kubbe’si daha önce de abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırı döneminde İsrail’e ait bir insansız hava aracını (İHA) yanlışlıkla düşürmüştü. İsrail ordusuna göre ise Demir Kubbe, Gazze'den fırlatılan ve sayıları yaklaşık 4 bini bulan roketlerin yaklaşık yüzde 90'ına karşı koyma başarısı sergiledi. Bu da yaklaşık 400 füzenin Demir Kubbe'yi delebildiği anlamına geliyor.

26°
açık