banner23

banner26

banner24

Demir: “MMU’nun ilk uçuşunu öne çekmeye çalışıyoruz”

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma sanayii ile ilgili merak edilen soruları bir televizyon programında yanıtladı.

SAVUNMA SANAYİİ 08.06.2020, 17:01
Demir: “MMU’nun ilk uçuşunu öne çekmeye çalışıyoruz”
banner34

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir savunma sanayii ile ilgili merak edilen; hava savunma sistemleri, milli muharip uçağı ve savunma sanayiinin pandemi sürecinden etkilenmesindeki boyutları ele alacak soruları yanıtladı.

NTV'nin yayınına katılan Demir, pandemiden dolayı dünya çapında bir yavaşlama olduğunu fakat stratejik projelerde aksama olmaması için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti.

S400'ler ile ilgili konuyada değinen Demir, çalışma tempolarının düşürülmesinden dolayı sistemin aktivasyonunun etkilendiğini projenin kendi içinde belli üretim ve teknoloji unsurlarını içerdiğini ifade etti. Prof. Dr. Demir: "Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. İkinci sistemin tedariki konusunda prensip anlaşmamız var. Teknoloji transferi, ortak üretim detayları ve yol haritası ile ilgili teknik çalışmalar gerekiyor. Bu detaylar meseleyi biraz taşıdı. 'İkinci sistem tedariki olacak mı olmayacak mı?'dan çok, süreçte bizim kazanımlarımız önemli." dedi.

Programda Hisar Savunma Sistemleri ile ilgili de soru yöneltilen Demir, sistemin belirli unsurlarının sevkiyatının devam ettiğini, teknik çalışmalarında gayet iyi gittiğini söyleyerek stratejik önem taşıdığı için detaylara girmedi.

Milli Muharip Uçağı ile ilgili takvimi, 2023; hangardan çıkış, 2025; ilk uçuş olarak belirten Demir, 2026 olarak belirlenen ilk uçuşu 1 yıl öne çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Son olarak Türkiye ile ABD arasındaki F-35 sorununa yönelik soruya;

"Sorunu ortaya çıkaran taraf biz değiliz. Sorun yokmuş gibi davranan da biziz. Karşı taraf sorun var diyorsa... Biz çalışmaya bağlı olduğumuzu defalarca dillendirdik. Karşı tarafın faaliyetleri tek taraflı ve işbirliği ruhuna uymuyor. Maliyet olarak da ortaklara zarar veriyor. Türkiye üzerine düşeni yerine getirdi. Diğer taraf tek yanlı olarak üretim ve siparişleri durdurur ise, ki bu ifade edildi ama siparişler devam etti, haklarımızın takibini sürdürürüz. Türkiye’nin katkısının ne kadar değerli olduğu görüldü." cevabını verdi.

24°
parçalı az bulutlu