banner23

banner24

Deniz Kuvvetleri Seahawk’ları UMTAS ile vuracak

Roketsan tarafından geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterlerine entegrasyonu kapsamında çalışmalar devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİİ 08.08.2022, 13:44
Deniz Kuvvetleri Seahawk’ları UMTAS ile vuracak
banner46

Roketsan tarafından üretilen füze sistemleri, çeşitli platformalarda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor.

Milli imkanlarla Geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterlerine entegrasyonu için çalışmalar devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Seahawk Helikopterlerine UMTAS entegrasyonu projesi kapsamında Roketsan, Aselsan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı müşterek bir çalışma gerçekleştiriyorlar.

Millî Savunma Bakanlığı 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yayınlanan açıklamada;

“Milli imkanlarla Geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterine Entegrasyonu ve Yarı Aktif Lazer ve/veya IIR Arama Başlıklı UMTAS Güdümlü Füzelerinin Tedarik Edilmesi Projesi kapsamında TCB 71 (1’inci helikopter)’in teslim alınmasını müteakip 3’üncü helikopter entegrasyon için ASELSAN A.Ş.’ye teslim edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi UMTAS, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemi olarak biliniyor. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı ile füze atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahip. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlıyor.

UMTAS başta taarruz helikopterleri olmak üzere; hafif taarruz uçakları, mekanize ve motorize kara araçları ve deniz platformlarında kullanılabiliyor.

banner34
21°
parçalı bulutlu