Deniz Kuvvetleri’ne ANKA teslimatı

TUSAŞ tarafından üretilen menzili artırılmış 2 adet ANKA, Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 24.02.2021, 11:01
Deniz Kuvvetleri’ne ANKA teslimatı

Mavi Vatan’ın muhafızları çeşitleniyor, milli teknoloji hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve yakın zamanda ilk ihracat başarasını yakalayan ANKA’nın, menzili artırılmış iki adeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Teslimat Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ'ın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan videolu paylaşımla duyuruldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki gözcülerini artırıyoruz. TUSAŞ tarafından üretilen menzili artırılmış 2 adet ANKA SİHA DzKK'ya teslim edildi. ANKA’lar, Mavi Vatan savunmasındaki görevini artırarak sürdürecek.” ifadelerine yer verildi.

ANKA SİHA’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatı sosyal medyada ilgi odağı oldu. İnsansız Hava Araçları teknolojisinde her geçen gün ilerici adımlar atan Türkiye’nin teslimatları savunma sanayii ilgililerinin de takdirini kazandı.

ANKA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da üretiminde görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı ANKA'nın montajı ve üretimi tamamlanarak 16 Temmuz 2010 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde düzenlenen törenle hangardan çıktı. Hangardan çıktıktan sonra motoru da çalıştırılan ANKA'nın, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olması hedefleniyor.

10°
açık