banner23

banner26

banner24

banner25

Dünya'nın en büyük üçüncü SİHA filosunu Bayraktar TB2'ler oluşturuyor

Başarıları ile adından sıkça söz ettiren Bayraktar TB2'ler, filo büyüklüğü açısından ABD'nin Predator'ı ve Çin'in Wing Loong SİHA'larının ardından üçüncü sırada yer alıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 22.05.2021, 02:03
Dünya'nın en büyük üçüncü SİHA filosunu Bayraktar TB2'ler oluşturuyor
banner34

Bayraktar TB2 SİHA'lar sadece nitelik değil, nicelik açısından da dünya basınının odağında olmaya devam ediyor.

Aviation Week dergisinin hazırladığı sayısal verilere göre Bayraktar TB2'ler, dünyadaki en büyük üçüncü silahlı insansız hava aracı (SİHA) filosuna sahip. Filo büyüklüğü sıralamasında ABD üretimi Predator SİHA'lar yüzde 54 ile ilk sırada, Çin üretimi Wing Loong SİHA'lar yüzde 18 ile ikinci sırada, Bayraktar TB2'ler ise yüzde 7 ile üçüncü sırada bulunuyor. 

Dergide, Bayraktar TB2'lerin Karabağ Savaşı'ndaki etkisine vurgu yapılarak, ''Dağlık Karabağ'daki, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmada, Bayraktar TB2 gibi görece düşük maliyetli SİHA'ların başarılı performans sergilemesi, dünya çapında silahlı insansız hava araçlarının kullanımını arttırması bekleniyor.'' ifadelerine yer verildi.

Listede Bayraktar TB2'lerin ardından sıralamayı yüzde 4,58 ile yine Çin üretimi CH-3 ve yüzde 3 ile CH-4 SİHA'ları, yüzde 4 ile İran üretimi Mohajer ve hemen ardından Dünya'daki diğer SİHA filoları oluşturuyor.

21°
hafif yağmur