banner23

banner24

EGM’ye 2'nci ATAK helikopteri teslim edildi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından güvenlik güçlerinin ihtiyaçları göz önünde bulunarak geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 17.05.2021, 19:40
EGM’ye 2'nci ATAK helikopteri teslim edildi

Türk savunma sanayiinin göz bebeği ürünlerinden olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gücüne güç katacak.

Geçtiğimiz aylarda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ilk ATAK helikopterini teslim eden TUSAŞ, ikinci helikopterin teslimatının da gerçekleştirildiğini duyurdu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Emniyet Genel Müdürlüğümüze ikinci ATAK helikopterimizin teslimatını gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verildi.

Bu teslimatla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan ATAK helikopteri sayısı ikiye çıkmış oldu.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T129 ATAK Helikopteri'nin Türkiye'ye özgü milli kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95'lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye'de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi.  Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

banner34