banner23

banner24

Endonezya, Rafale için imza atmaya çok yakın

Fransız medyasında yer alan haberde, Endonezya'nın Rafale avcı uçaklarının alımı için Fransa Savunma Bakanı'nın Endonezya ziyareti esnasında anlaşma imzalayacağı iddia edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 10.02.2022, 08:44
Endonezya, Rafale için imza atmaya çok yakın

Endonezya, yakın zamanda imzalanması beklenen bir anlaşma ile Fransız Rafale avcı uçaklarını satın almaya hazırlanıyor.

Fransız La Tribune gazetesinde yer alan haberde, Endonezya'nın Rafale avcı uçaklarının alımı için Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'nin Endonezya ziyareti sırasında Fransa ile anlaşma imzalayacağı iddia edildi.

Haberde, Fransa Savunma Bakanı Parly'nin 10 Şubat 2022 tarihinde gerçekleştireceği ziyaret kapsamında Endonezya'nın Rafale savaş uçağı tedarikinin resmi olarak gerçekleşeceği ifade edildi.

Fransız Dassault Aviation şirketi ile Endonezya Silahlı Kuvvetleri arasında 6 adet Rafale uçağı için anlaşmanın yapıldığı belirtilirken, Florence Parly'nin ziyareti ile bu siparişin 30 opsiyon seçeneğiyle birlikte toplamda 36 adede çıkması bekleniyor.

Fransa, daha önce Hindistan, Katar, Yunanistan, Mısır ve son olarak geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Rafale savaş uçaklarının tedariki için sözleşme imzalamıştı.

Endonezya'nın savaş uçağı arayışı

Endonezya, hava kuvvetleri envanterinde bulunan uçaklarının görev süresinin dolması nedeniyle, uzun zamandır savaş uçağı arayışında bulunuyor.

Bu kapsamda Endonezya ilk olarak, Rusya ile 2018 yılında 11 adet Su-35 avcı uçağı için 1,154 milyar dolar değerinde sözleşme imzalamış, ancak olası ABD yaptırımları (CAATSA) çekincesiyle sipariş verilen uçaklarının teslimatı çıkmaza girdi.

Endonezya yakın zamanda F-35 savaş uçaklarına için ABD'ye başvurmuş, ancak ABD bu talebi reddedip F-16 teklifinde bulunmuştu. Bu teklifi geri çeviren Endonezya, başka savaş uçağı arayışına yönelmişti. 

Son olarak Fransa'nın kapısını çalan Endonezya, Dassault Aviation üretimi Rafale uçakları için 2021 yılında Fransa ile ciddi bir diyaloga girdi. İki ülkenin savunma bakanları, karşılıklı ziyaret gerçekleştirirken, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinde Rafale savaş uçağına olan ilgisini dile getirmişti.

banner34