banner23

banner24

Ermenistan yeni hafif ÇNRA tasarladı

Dağlık Karabağ çatışmalarından çok namlulu roket atar (ÇNRA) sistemlerinin neredeyse üçte ikisini kaybeden Ermenistan yeni bir hafif ÇNRA tasarladı.

SAVUNMA SANAYİİ 03.08.2021, 16:23
Ermenistan yeni hafif ÇNRA tasarladı
banner46

Ermenistan, Dağlık Karabağ çatışmalarında Bayraktar TB2'lerin verdiği ağır hasarı gidermeye çalışıyor.

Oryxspionenkop'un hazırladığı rapora göre Dağlık Karabağ çatışmalarında çok namlulu roket atar (ÇNRA) sistemlerinin neredeyse üçte ikisini kaybeden Ermenistan yeni bir hafif ÇNRA tasarladı. Toyota Hilux'un kasasına entegre edilen 122mm'lik 8 namlulu hafif ÇNRA sisteminin tasarlanmasındaki en önemli sebebin, Dağlık Karabağ çatışmaları boyunca hantal kalan Rus üretimi BM-21 Grad'lara alternatif yaratılması olarak gösteriliyor.

Çatışmalar boyunca cephe hattının gerisinde kullanılan Ermenistan ÇNRA sistemlerinin, çeşitli şekillerde kamufle edilmesine rağmen Bayraktar TB2'ler tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi. Bu sebepten ötürü yeni ÇNRA aracının vur-kaç taktiğine dayalı oluşturulduğu ve bu şekilde havadan gelebilecek tehditlere karşı koruma sağlayacağı ifade edildi.

Ayrıca Toyota Hilux aracının klasik BM-21 Grad araçlarına göre çok daha az ısı yaymasından ve arazi koşullarında hızlı hareket edebilmesinden ötürü de tercih edildiği vurgulandı.

Raporun devamında bu tür hafif ÇNRA sistemlerinin Libya, Suriye, Yemen, Irak ve Sudan gibi coğrafyalarda halihazırda kullanıldığı ve Ermenistan'ın sınırlı askeri kaynaklarından hafif ÇNRA tipi sistemler sayesinde en iyi şekilde yararlanmaya çalıştığı belirtildi.

Toyota Hilux kasasına entegre edilmiş hafif ÇNRA sisteminin Ermenistan ordusunda aktif olarak kullanılıp kullanılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

banner34
15°
az bulutlu