banner23

banner24

Estonya ve Letonya ortak hava savunma sistemi alacak

Estonya ve Letonya Savunma Bakanları Perşembe günü Madrid'deki NATO zirvesinde orta menzilli uçaksavar sistemlerinin ortak alımı için bir niyet mektubu imzaladılar.

SAVUNMA SANAYİİ 01.07.2022, 09:24
Estonya ve Letonya ortak hava savunma sistemi alacak
banner34

Rusya'ya sınır bazı AB ülkeleri hava savunma sistemlerini olası saldırılara karşı güçlendirmeye devam ediyor.

The Defence Post'un haberine göre 30 Haziran'da Madrid'deki NATO zirvesinde bir araya gelen Estonya ve Letonya Savunma Bakanları, orta menzilli uçaksavar sistemlerinin ortak alımı için bir niyet mektubu imzaladılar.

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks, hava savunma sistemlerine olan ihtiyaçlarını Rusya'nın Ukrayna'daki saldırgan politikasından kaynaklandığını ifade eden bir açıklamada bulundu.

Pabriks ayrıca bölgenin Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline yanıt verirken, bu hareketin bölgesel işbirliğini ve Baltık komşularının ortak savunmasını destekleyeceğini de söyledi.

Estonyalı Savunma Bakanı Kalle Laanet de söz konusu iş birliği ile ilgili, "NATO zirvesi, kendilerini savunmaya da hazır olanlara yardım edileceğine dair net bir mesaj gönderdi." ifadelerini kullandı.

Sistemlerin satın alımına ilişkin özel teklifin Temmuz sonunda açıklanması bekleniyor.

Hangi hava savunma sisteminden kaç adet alınacağı, maliyetinin ne kadar olduğu veya ne zaman teslim edileceği gibi bilgiler ​​hakkında detaylara yer verilmedi.

28°
parçalı bulutlu