banner23

banner24

F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında 5'inci teslimat

Türk Hava Kuvvetleri'nin ana vurucu unsuru F-16 uçaklarının iyileştirilmelerinin devam etmesine ilişkin, 5'inci teslimatın gerçekleştirildiği duyuruldu.

SAVUNMA SANAYİİ 29.03.2021, 16:00
F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında 5'inci teslimat
banner46

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında beşinci F-16 Blok-30 uçağının da yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Başkanlığımız tarafından başlatılan F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında beşinci F-16 Blok-30 uçağının da yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi." ifadelerine yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı. Kabul Test ve Muayene faaliyetleri sonrası HvKK pilotları tarafından son test uçuşu yapılarak ilk F-16 Blok-30 uçağının kabul işlemi başarıyla gerçekleştirildi. Böylece, F-16 Yapısal İyileştirme faaliyetlerinde önemli bir kilometre taşı tamamlandı.

F-16 Yapısal İyileştirme Projesi ile Hava Kuvvetleri'nin ana vurucu unsuru olan F-16 uçakları yapısal ömrü 8 bin saatten 12 bin saate çıkarılması hedefleniyor. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi planlanıyor.

banner34
16°
açık