banner23

banner24

F-35 geliştirme planları devam ediyor

F-35 savaş uçağının motor yükseltme planı, menzilin yüzde 11 iyileştirilmesini ve termal idare sistemlerinin yüzde 50 oranında artırılmasını içeriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 16.08.2021, 15:01
F-35 geliştirme planları devam ediyor

Amerika Birleşik Devletleri, F-35 avcı uçağının yükseltme çalışmalarına devam ediyor.

İsrail Defence sitesinde yer alan haberde ABD Savunma Bakanlığı’nın F-35 savaş uçağının çeşitli sistemlerini yükseltmek için kaynaklara yatırım yaptığı ifade edildi. Önümüzdeki 10 yıl içinde Pentagon’un F-35’i yeni silah sistemleri, bilgisayar teknolojileri, Rusya ve Çin'in savaş uçakları ile hava savunma sistemlerine ekledikleri geliştirmelerle başa çıkabilecek çeşitli yazılımlarla yükselteceği belirtildi. Ancak çeşitli iddialara göre motorların modernizasyonu Block 4 yükseltme planına dahil gözükmüyor.

Motor üreticisi Pratt & Whitney’in F135 motor programından sorumlu başkan yardımcısı Jen Letka, motor yükseltmesinin gerekliliklerinin ve finansmanın sağlanmasının ardından programı başlatmanın zamanının geldiğine dikkat çekti.

Mart ayında Pratt & Whitney, F-135 motorunun yükseltme planı hakkında bir çalışma sundu. Söz konusu çalışma menzilde yüzde 11 ve itme gücünde yüzde 10 iyileştirme ile termal idare sistemlerinde yüzde 50 artış performansı getirecek bir paket içermekteydi.

banner34