banner23

banner26

banner24

banner25

F-35'in yüksek maliyeti sorun olmaya devam ediyor

Yüksek bakım ve operasyon maliyetinden dolayı F-35’lerin kullanılmasından kaçınmaya başlayan ABD daha düşük maliyetli olabilecek uçaklara yönelmiş durumda.

SAVUNMA SANAYİİ 06.03.2021, 17:45
F-35'in yüksek maliyeti sorun olmaya devam ediyor
banner34

ABD Hava Kuvvetleri, yüksek bakım ve operasyon maliyetleri sebebiyle F-35’lere alternatif olarak hangi uçakların kullanılabileceğine dair bir çalışma başlattığını yakın zamanda duyurmuştu. ABD Hava Kuvvetleri daha düşük servis ve operasyon maliyetine sahip başka uçaklar satın alarak tüm hava operasyonları için yüksek maliyetli F-35 uçaklarını kullanmaktan kaçınmak istiyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre ABD Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı, ABD’nin çok büyük bütçeler ayırmış olduğu F-35 savaş uçakları için “dipsiz kuyuya para akıtmak” ifadesini kullandı. Komitenin başkanı dipsiz kuyu olarak nitelendirdiği F-35 uçakları için artık para akıtmak istemediğini belirtti.

F-35 uçakları yüksek operasyon ve servis maliyetlerine sahip. Ancak uçaklar hedeflenen görev yeterlilik oranlarını yakalamakta zorlanıyor. Görev yeterliliği oranının yüzde 80 olması beklenen uçakların yalnızca yüzde 69’u sınırı geçebildi.

25°
açık