banner23

banner26

banner24

banner25

F-35 jetlerinin simülasyon testi tarihleri ertelenebilir

Lockheed Martin yaşadığı teknik problemlerden dolayı F-35’lerin simülasyon testlerini önümüzdeki seneye kaydırabilir. 

SAVUNMA SANAYİİ 24.09.2020, 16:57
F-35 jetlerinin simülasyon testi tarihleri ertelenebilir
banner34

Lockheed Martin’in F-35 model savaş jetleri için pek çok ülkeden yoğun bir talep var. Ancak simülasyon muharebe testleri olmadan F-35 savaş jetlerinin Rus, Çin ve İran hava savunma sistemlerine karşı ne kadar etkili olacağı bilinemiyor.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre, F-35’in yoğun muharebe simülasyon testlerinin 2017 yılında yapılması gerekiyordu ve yakın zamanda, 2020 Aralık ayında yapılması planlanmıştı. Ancak Pentagon’a göre teknik hazırlıklarda yaşanan bazı zorluklardan dolayı testin bir sonraki seneye kaydırılması bekleniyor.

F-35’lerin tam hızda üretimine önümüzdeki mart ayında geçilmesi planlanıyordu ancak testlerin bitiş tarihlerinin riske girmesiyle birlikte büyük ölçeklerde üretimine başlama tarihi de ertelenme tehlikesiyle karşılaşmış oldu.

398 milyar dolarlık program henüz simülasyonlar tarafından değerlendirilmemiş olmasına rağmen şu ana kadar farklı versiyonları pek çok yerde kullanıldı.

Pentagon Çin'i F-35'ler için tehdit olarak görüyor

F-35 savaş jetlerinin farklı versiyonları yüzlerce hava alıştırmasında uçtu, ABD Hava Kuvvetleri tarafından denizaşırı görevlerde kullanıldı ve hatta Afganistan’da Taliban’ı hedef alan saldırılarda bulundu. Şu anda F-35A jetlerinden oluşan bir birlik Rusya ve Çin’e karşı olası görevler için Alaska’daki bir hava üssünde tutuluyor.

Pentagon tarafından yayınlanan “Çin’in Askeri Gücü” raporuna göre, Çin dünyanın en büyük uzun menzilli karadan havaya sistemlerden oluşan kuvvetlerden birine sahip. Çin’in sahip olduğu sistemlerin içerisinde Rus S-400 ve S-300’lerin yanı sıra Çin tarafından üretilen bazı sistemler de yer alıyor. Bu yüzden Çin, F-35 savaş jetlerinin karşı karşıya kalabileceği önemli tehditlerden biri olarak görülüyor.

Nisan ayında yayınlanan bir raporda F-35 savaş jetlerinin simülasyon testlerinin yapılamamasının nedeni olarak simülasyon için gerekli kompleks yazılımı ve fonksiyonelliği geliştirmekte zorlanıldığı belirtilmişti.

26°
az bulutlu