banner23

banner26

banner24

banner25

F-35 ödemelerinin iadesi için çalışmalar devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin F-35 savaş uçaklarını vermek yerine F- 16’ları teklif etmesi karşısında, Türkiye'nin yaptığı ödemeleri geri almak için çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 17.10.2021, 15:12
F-35 ödemelerinin iadesi için çalışmalar devam ediyor
banner34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola, Togo ve Nijerya ziyaretleri öncesinde düzenlediği basın toplantısında gelen soruları cevaplandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin F-16 savaş uçaklarını teklif etmesi ve Türkiye'nin buna karşı adımlarına ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, ABD’nin F-16’ları teklif etmesinin F-35 konusuyla bağlantılı olduğunu yani Türkiye’nin F-16’ları alması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi; fakat Türkiye’nin ABD’ye F-35'ler için 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığına da dikkat çekti. ABD’nin bu ödemeler karşısında F-16’ları teklif ettiğini hatırlattı.

Erdoğan, bu konuyla ilgili olarak, “Biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa bu adımları da atalım dedik. Bugün özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili elimizdeki F-16'ların modernizasyonundan tutunuz yeni ilave F-16'lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirme gayreti içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan ödemelerin iadesi için çalışılıyor

Cumhurbaşkanı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"F-35 programı kapsamında bu verilen paranın da âdeta bir ödemesini geriye borçlandırdığımız için almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu bizler dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz. Şu an itibariyle de başta Savunma Bakanlığımız olmak üzere bu görüşmeler devam ediyor. Netice itibarıyla ortada yapılmış bir ödeme var ve bu ödemenin de şu anda geri iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor."

17°
açık