banner23

banner24

F-35A jetleri teknik aksaklıktan dolayı düşebiliyor

ABD Hava Kuvvetleri Uçak Kazası Araştırma Kurulu, 2020 mayıs ayında gerçekleşen kazaya ve F-35A'lerın kaza yapmasına nelerin sebep olduğunu açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 07.10.2020, 15:41
F-35A jetleri teknik aksaklıktan dolayı düşebiliyor

Geçtiğimiz mayıs ayında, Florida Eglin Hava Kuvvetleri Üssü'nde meydana gelen F-35A kazasına, pilotun aşırı hızda iniş yapmaya çalışması ve uçak kuyruğunu tepkisiz bırakan bir uçuş kontrol mantığı hatası neden oldu.

ABD Hava Kuvvetleri Uçak Kazası Araştırma Kurulu, kazaya iki durumun sebep olduğu açıkladı. Bunlardan ilkinin F-35A’nın 202 KCAS’ta yere inmesi ve ikinci durumun ise uçağın uçuş kontrol yüzeyleri olan kuyruğunun pilotun yönlendirmeleriyle çelişmesi olduğu belirtildi. Söz konusu durumlar sonucunda kazanın gerçekleştiğini açıkladı. Uçak Kazası Araştırma Kurulu ayrıca, dört farklı etkenin de kazaya önemli ölçüde katkıda bulunduğunu tespit etti.

19 Mayıs gecesi meydana gelen kazada pilot, güvenli bir şekilde uçaktan tahliye edilmesine rağmen ağır yaralandı. 175 milyon 983 bin dolar değerindeki jet, kaza sonucunda yandı ve kullanılamaz hale geldi.

banner34