banner23

banner26

banner24

F-35’lerin yedek parça sorunu bitmek bilmiyor

Lockheed Martin firmasının tasarlamış olduğu 5. nesil savaş uçağı F-35'in yedek parça sorunu uzun zamandır çözülemiyor. ABD Savunma Sözleşmeleri Yönetim Ajansı'ndan Lockheed Martin ile resmi bir anlaşma yapılmasının beklendiği açıklandı.

SAVUNMA SANAYİİ 01.10.2020, 13:04
F-35’lerin yedek parça sorunu bitmek bilmiyor
banner34

ABD Savunma Bakanlığı ve Lockheed Martin, F-35 yedek parçaları ile ilgili devam eden sorunu ortadan kaldırmak için yaklaşık 70.6 milyon dolarlık anlaşmaya vardılar. Bu sorun, hükümetin iş gücü maliyetlerinin artmasına sebep oldu.

Son birkaç aydır, Lockheed Martin ve Savunma Sözleşmeleri Yönetim Ajansı (the Defense Contracts Management Agency), F-35’in lojistik sistemine yüklenip uçağa entegre edilmesi için ABD ordusuna gönderilen 15 binden fazla yanlış ya da eksik olan, ‘‘elektronik donanım günlükleri’’ (electronic equipment log/EEL) F-35 yedek parçaları ile ilgili sorun hala devam ediyor.

Gelecek iki hatfa içinde bir anlaşma yapılması bekleniyor

Defense News tarafından, 70.588 milyon dolarlık anlaşma doğrulandı. DCMA (The Defense Contracts Management Agency) sözcüsü Matthew Montgomery yaptığı açıklamada, gelecek iki hafta içerisinde Lockheed ve DCMA arasında resmi bir anlaşma yapılmasının beklendiğini söyledi.

EEL (electronic equipment log), temel F-35 parçalarının kullanımının ve ömürlerinin takip edilmesine izin veren bir sistemdir ve F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programına özgüdür.

Ancak parçalar hatalı EEL bilgileriyle teslim edildiğinde, askeri bakım görevlilerinin ve Lockheed destek personelinin bir parçayı sisteme yüklemesini ve uçağa kurulmasına izin verecek doğru verileri bulması saatler sürebilir.

Lockheed şirketi adına konuşan Brett Ashworth yaptığı açıklamada, EEL’lerle ilgili ek maliyetleri doğrudan hükümete ödemek yerine, Lockheed Martin yatırımları ile tazminatları ödeyeceklerini söyledi.

22°
parçalı az bulutlu