banner23

banner24

Fas ve İsrailli Elbit arasında elektronik harp sistemi anlaşması

Fas Silahlı Kuvvetleri'nin İsrailli Elbit Systems'den Alinet elektronik harp sistemi tedarik etmek istediği belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 13.11.2022, 11:50
Fas ve İsrailli Elbit arasında elektronik harp sistemi anlaşması

Fas ordusu elektronik harp konusunda İsrailli firmalar ile iş birliği yapmaya devam ediyor.

Military Africa sitesinin aktardığı bilgilere göre İsrailli Elbit Systems, 2 yıl içerisinde teslim edilmek üzere Fas Silahlı Kuvvetleri ile Alinet elektronik harp sistemi konusunda 70 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında Elbit Systems, elektronik destek araçları, elektronik karşı önlemler ve ayrıca komuta ve kontrol sistemleri ile donatılmış kara EW ve SIGINT birimleri tedarik ederek, Fas Silahlı Kuvvetleri'ne EW yeteneği kazandıracak.

Elbit Systems ISTAR & EW'nin Genel Müdürü Oren Sabag konuyla ilgili olarak, "Dünya çapındaki ordular elektromanyetik spektruma hükmetmenin kritik önemini giderek daha fazla kavradıkça, EW ve SIGINT çözümlerimize yönelik artan bir talebe tanık oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Alinet elektronik harp sistem başta düşman hava savunma sistemleri olmak üzere birçok yer tabanlı sisteme karşı güçlü bir yeteneğe sahip.

25 Kasım 2021'de İsrail ve Fas, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Rabat'ı ziyareti sırasında savunma ve güvenlik anlaşması imzalamıştı.

banner34