banner23

banner26

banner24

banner25

Filipinler ve Hindistan arasında füze anlaşması

Filipinler, Hindistan-Rus menşeli dünyanın en hızlı süpersonik füzelerini envanterine katıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.03.2021, 12:17
Filipinler ve Hindistan arasında füze anlaşması
banner34

Filipinler ve Hindistan, Filipinler’in kıyı savunmasını tahkim etmek için Hindistan ve Rusya iş birliğinin ürünü olan BrahMos seyir füzelerinin potansiyel tedariki için bir anlaşma imzaladı.

Filipinler Ulusal Savunma Bakanlığı'nın Facebook'taki paylaşımına göre imzalar, Filipinler Silahlı Kuvvetleri'nin merkez komutanlığı Camp Aguinaldo'da Filipinler Savunma Müsteşarı Raymund Elefante ve Hindistan’ın Manila Büyükelçisi Shambu Kumaran tarafından atıldı.  

Anlaşma, Filipinler'in Asya'daki yükselen güç olan Hindistan'dan savunma malzemeleri ve teçhizatları satın almasını içeriyor. İmza törenine katılan Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, anlaşmanın Hindistan ve Filipinler için savunma tedariki noktasında karşılıklı politikaları ve prosedürleri belirleyen bir rehber olacağını söyledi. Lorenzana, BrahMos seyir füzelerinin satın alındığını duyururken konuya ilişkin detaylar kamuoyuyla paylaşılmadı. 

1998’de kurulan BrahMos Aerospace şirketinin yüzde 50,5 hissesi Hindistan Savunma Araştırma Geliştirme Teşkilatı’na, yüzde 49,5’i ise Rus şirketi Maşinostroeni’ye ait. Merkezi Hindistan’da bulunan şirket, Asya pazarında kendisine yer bulmak istiyor. BrahMos seyir füzeleri denizaltılardan, gemilerden, uçaklardan veya karadan ateşlenebiliyor.

Orta menzilli, süpersonik bu füzelerin; alanında dünyanın en hızlısı olduğu iddia ediliyor. Kıyı savunması ve karadan saldırı için kullanılabilen füze sistemi, esas olarak Güney Çin Denizi'nde Çin’in agresifleşen politikalarına karşın Filipinler-Hindistan iş birliği olarak da görülebilir. Filipinler füzeleri geçen yıl tedarik etmeyi planlıyordu; fakat salgının sebep olduğu bütçe kısıntısı sebebiyle satın alma planları askıda kalmıştı.

29°
açık