banner23

banner24

Finlandiya, Sako M23 keskin nişancı tüfeği tedarik edecek

Finlandiya Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan Sovyet tasarımı Dragunov ve Tkiv 85 keskin nişancı tüfeklerini Sako M23'ler ile değiştirecek.

SAVUNMA SANAYİİ 03.01.2022, 15:40
Finlandiya, Sako M23 keskin nişancı tüfeği tedarik edecek

Finlandiya Silahlı Kuvvetleri, piyade birliklerinin kullandığı keskin nişancı tüfeklerinin menzilini ve hassasiyetini arttırmak istiyor.

Defence Blog'un haberine göre Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonenhas, Finlandiya Savunma Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na, Sako Ltd. tarafından üretilen yeni nesil Sako M23 keskin nişancı tüfeklerinin tedarik edilmesi için imza yetkisi verdi.

Finlandiya Savunma Kuvvetlerinden yapılan bir basın açıklamasında ise anlaşma, yarın otomatik keskin nişancı tüfeği, aksesuarlar, yedek parçalar ve bakım ekipmanlarını içeriyor.

Sako M23, 800 metre etkili menzili, yüksek kaliteli optik ve hedefleme sistemi ve kolay kullanım için ergonomik bir tasarıma sahip. NATO'nun standart 7.62 mühimmatına ve AR10/15 tüfeğine dayanan Sako M23 keskin nişancı tüfeği, çok yönlü aksesuar kullanımına uygun tasarlandı.

İlk teslimatların 2022'nin sonunda teslim edileceği ve Finlandiya Sİlahlı Kuvvetleri'nin 2023 yılında personellere yönelik eğitimlere başlayacağı belirtildi.

banner34