banner23

banner26

banner24

FNSS’den Malezya ve Umman’a yeni sistemler

Taktik Tekerlekli; AV-8 8x8 ZHA ile PARS III 8x8 ZHA sistemlerine, 120mm’lik farklı havan silahları başarıyla entegre edilerek Umman ve Malezya ordularına teslim edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 10.12.2020, 15:37
FNSS’den Malezya ve Umman’a yeni sistemler
banner34

Umman ve Malezya ordularının ihtiyaçları doğrultusunda, FNSS Savunma tarafından geliştirilen taktik tekerlekli; AV-8 8x8 ZHA ile PARS III 8x8 ZHA sistemlerine, 120mm’lik farklı havan silahları başarıyla entegre edilerek kullanıcılarına teslim edildi.

FNSS Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Havan araçlarının en güncel konfigürasyonları, yakın zaman içerisinde Malezya ve Umman orduları için FNSS tarafından geliştirilen taktik tekerlekli; AV-8 8x8 ZHA ile PARS III 8x8 ZHA’dır. FNSS, terzi işi yaklaşımlarla geliştirdiği her iki araca, 120mm’lik farklı havan silahlarını başarıyla entegre ederek, kullanıcılarına teslim etmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Aracın özelliklerine de değinilmek suretiyle, "120mm havan sistemi için oldukça dengeli bir platform sağlayan PARS III 8x8 Zırhlı Havan Aracı (ZHA), bu özelliği ile havan atışının hassasiyetini ve yüksek atış hızını garanti altına almaktadır." denildi.

İç hacminin genişliği avantajları beraberinde getiriyor

FNSS açıklamasında, "Ayrıca geniş iç hacmi sayesinde araç içerisinde hatırı sayılır oranda atışa hazır mühimmatın depolanması için de yeterli alan mevcuttur. Bu doğrultuda tahmin edilebileceği üzere, 4x4 veya 6x6 bir platformdan daha fazla sayıda havan mühimmatı taşınabilmektedir." ifadeleriyle geniş iç hacminin getirileri de belirtildi.

Testler sonucunda zorlu hava koşullarına uyumluluk onaylandı 

FNSS Savunma tarafından yapılan açıklamada aracın çevre koşullarına uyumuna da yer verildi ve "PARS III ve AV-8 8x8 ZHA’lar, en zorlu hava koşullarına sahip coğrafyalarda, değişik test ve değerlendirme süreçlerinden geçmiştir. Söz konusu test ve değerlendirmeler, gevşek arazi ve yüksek ortam sıcaklığındaki çöl şartları ile Güney Doğu Asya’da yağışlı, yüksek rutubetli, çamurlu arazi ortamında icra edilmiştir. Üstün zırh ve mayın korumasına sahip 20-30 ton ağırlığındaki zırhı araçlar, en zorlu arazi ve iklim koşularında görevlerini başarıyla icra ederek, kısa sürede kullanıcı ülkelerin güven ve takdirini kazanmıştır. Araç, ihtiyacı olan ateşe hazır mühimmat sayısı ve tüm ekipman ve teçhizatları ile birlikte, 4 kişilik personeli taşıyabilmesi bakımından kendine yeterlidir.” ifadeleri kullanıldı.

28°
açık