banner23

banner24

Forbes: Türkiye'nin yeni amiral gemisi eşsiz uçaklar taşıyacak

ABD merkezli Forbes dergisi, ANADOLU LHD'nin pistinde konuşlanacak olan Türkiye'nin kendi öz kaynaklarını ile geliştirdiği hava araçlarını eşsiz olarak niteledi.

SAVUNMA SANAYİİ 29.11.2022, 12:19
Forbes: Türkiye'nin yeni amiral gemisi eşsiz uçaklar taşıyacak

Envantere girmesine sayılı günler kalan ANADOLU LHD ve Türkiye'nin kendi öz kaynaklarını ile geliştirdiği hava araçları dünya gündeminden düşmüyor.

ABD merkezli Forbes dergisi envantere girmeye gün sayan ANADOLU LHD'de konuşlanacak olan hava araçlarını gündemine taşıdı. 

Forbes'te kaleme alınan bir yazıda ANADOLU LHD'nin pistinde konuşlanacak olan Türk hava araçları eşsiz olarak nitelendirildi.

Forbes'in eşsiz olarak işaret ettiği hava platformları arasında şunlar bulunuyor: 

  • Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelma,
  • Bayraktar TB2 SİHA
  • Geliştirilme aşamasındaki Bayraktar TB3 SİHA ve  ATAK T929
  • Deniz Kuvvetleri’ne ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri

    T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (Atak2) – Millisavunma.com

Anadolu LHD Gemisi’ne SİHA entegrasyonu

Türk Donanması'na teslim edilme hazırlıkları büyük titizlikle devam eden ANADOLU LHD Gemisi’nin SİHA kapasitesi Deniz Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.


[Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelma]

Normalde Anadolu LHD Gemisi gibi LHD gemilerinde sadece helikopterler veya çok özel savaş senaryolarına bağlı olarak savaş uçakları görev yapıyordu.

Yurt dışındaki LHD gemisi örneklerinde bu tarz klasik doktrinel mantıkla hareket edilirken Türk savunma sanayii özgün LHD gemisi modelinde bu mantığın dışına çıkmış durumda.


[Bayraktar TB2]

İHA/SİHA teknolojisinde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Türkiye, bu yeni nesil teknolojide olan başarısını Deniz Kuvvetleri için de kullanmak istiyor.

Bu amaca uygun olarak da envanterindeki en büyük gemi olacak Anadolu LHD’ye, katlanabilir kanatlı Bayraktar TB3 ve Bayraktar KIZILELMA Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) başta olmak üzere farklı konfigürasyonlarda 110 adet SİHA entegre edilecek.

banner34