banner23

banner24

Fransa'dan Yunanistan Hava Kuvvetlerine destek

Fransa, Yunanistan’a vereceği Rafale savaş uçaklarını F3R standardına yükseltiyor.

SAVUNMA SANAYİİ 17.11.2020, 15:54
Fransa'dan Yunanistan Hava Kuvvetlerine destek

Yunanistan önümüzdeki sene Fransa’dan 8’i yeni olmak üzere 18 adet Rafale savaş uçağı alacak. Fransa, Yunanistan’a vereceği 18 savaş uçağından 12’sini gelişmiş F3R standardına yükseltme kararı aldı. Rafale savaş uçaklarının ilki önümüzdeki sene Yunanistan’a teslim edilecek.

Fransız La Tribune gazetesinde yer alan habere göre, Fransa’nın Yunanistan’a vereceği Rafale uçaklarının 12 adetini gelişmiş F3R standardında donatacağını bildirdi.

"Rafale tipi uçaklardan yeni bir filo kuracağız"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir konuşmada, Fransa'dan 18 Rafale tipi savaş uçağı alacaklarını ve ordularını 15 bin yeni askerle güçlendireceklerini duyurmuştu.

Yunanistan'ın çok sayıda güçlü müttefike sahip olduğunu savunan Miçotakis, "Mevcut Mirage uçaklarının yerine 18 Rafale uçağından oluşan yeni bir filo kuracağız." ifadesini kullanmıştı.

Uçak satışı anlaşması gelecek aylarda imzalanacak

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın ülkesinden 18 Rafale tipi savaş uçağı satın alma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirmişti.

Bu kararın Yunan ve Fransız ordularının arasındaki ilişkiyi ve iş birliğini güçlendireceğinin altını çizen Parly, savaş uçaklarının satışına ilişkin anlaşmanın gelecek aylarda imzalanacağını aktardı. Atina yönetimi, gelecek 10 yılda 10 milyar avroluk savunma sanayii harcaması yapacağını açıklamıştı.

Gelecek aylarda 1,5 milyar avroluk silah ve mühimmat satın almayı planlayan Yunanistan'ın bu planından en büyük kazancı Fransa'nın sağlaması bekleniyor. Uzmanlar, Fransız askeri ürünlerine Avrupa ülkeleri ilgi duymazken Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerilimden faydanalarak, Yunanistan'ı kullandığını ifade ediyor.

banner34