banner23

banner26

banner24

banner25

Fransa'nın yeni mayın avlama gemisine 3D yazıcı tasarımı

Fransız Naval Group şirketi, donanmanın yeni mayın avlama gemisi Andromède'nin pervanesini 3D yazıcı ile tasarlandı.

SAVUNMA SANAYİİ 14.01.2021, 11:52
Fransa'nın yeni mayın avlama gemisine 3D yazıcı tasarımı
banner34

Fransa'nın yeni mayın avlama gemisinin pervanesi 3D yazıcı ile üretildi.

Defense News'te yer alan haberde Fransız Naval Group şirketi, Fransa'nın yeni mayın avlama gemisi olan Andromède'nin pervanesini 3D (üç boyutlu) yazıcı ile tasarladı.

Pervanenin üretildiği Nantes-Indret tesisinin müdürü Emmanuel Chol konu ile ilgili yaptığı açıklamada, üretilen pervanenin şimdiye kadar askeri gemilerde kullanılacak en büyük metal üç boyutlu pervane olduğunun altını çizdi.

Pervanenin üretimi tamamlandıktan sonra, Andromède mayın avlama gemisine montajı için şirketin Brest tesisine transfer edildi. Brest tesisinin yöneticisi Eric Balufin, üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş pervanenin gelecek için büyük umut vaat ettiğini söylerken, bu yeni teknoloji ile teknik kısıtlamaların önemli ölçüde azaltacağını vurguladı.

Naval Group resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 1 metrik ton ağırlığındaki pervane, diğer metal 3D tekniklerinden daha az bilinen, ancak büyük ölçekli uygulamalar için daha kullanışlı olan tel ark eklemeli üretim (wire arc additive manufacturing) prosedürü kullanılarak her biri 200 kg'dan oluşan beş adet kanat ile oluşturulduğu ifade ediliyor.

28°
açık