banner23

banner26

banner24

banner25

Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail'in tatbikatına katıldı

İsrail tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen Noble Dina tatbikatına, ilk defa Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de katıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.03.2021, 11:28
Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail'in tatbikatına katıldı
banner34

İsrail Deniz Kuvvetleri’nin her yıl düzenli olarak düzenlediği “Noble Dina” tatbikatı, geçen yıl koronavirüs nedeniyle gerçekleştirilememişti. Bu sene tatbikat 7-12 Mart tarihleri arasında yeniden düzenlendi.

Defense News tarafından yapılan habere göre bu sene düzenlenen Noble Dina tatbikatına ilk defa Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de katıldı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin batısında yer alan bir bölgede gerçekleşen tatbikat esnasında denizaltı karşıtı prosedürler için gemiler alıştırma yaptı. Tatbikata katılan ülkelerin gemileri, arama ve kurtarma senaryoları için de alıştırmalarda bulundu.

Tatbikata Yunanistan, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail’e ait 6 adet gemi ve denizaltı katıldı. Geçtiğimiz sene Akdeniz sularında Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlik artarken İran ve İsrail arasındaki gerginlik ise Hürmüz Boğazı’nın yakınlarında saldırıya uğrayan bir İsrailli gemi nedeniyle artmıştı. İsrail saldırının İran tarafından yapılmış olduğunu iddia etmişti.

Noble Dina tatbikatı ile katılımcı ülkeler arasındaki birlikte çalışabilme yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

İsrailli yetkili bir kişi yaptığı açıklamada denizdeki komşuları olan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  ile birlikte bölgede donanma gücü bulunan Fransa ve ABD ile tatbikat yapmanın önemli olduğunu dile getirdi.

İsrail yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ile arasındaki ilişkileri düzeltmek adına önemli adımlar atmıştı ancak Birleşik Arap Emirlikleri tatbikata katılmadı.

29°
parçalı az bulutlu