banner23

banner24

Fransa ve Yunanistan 'stratejik ortaklık' yol haritasını imzaladı

Fransa ve Yunanistan, Akdeniz'deki ortak çıkarlarını savunmak için iki ülke arasında daha derin askeri ilişkiler kuran 'stratejik ortaklık' anlaşmasının yol haritasını imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.01.2022, 16:00
Fransa ve Yunanistan 'stratejik ortaklık' yol haritasını imzaladı

Fransa ve Yunanistan, askeri iş birliklerini geliştirmeye devam ediyor.

Defence World'un haberine göre Fransa ve Yunanistan, Akdeniz'deki ortak çıkarları için daha derin askeri ilişkiler kuran 'stratejik ortaklık' anlaşmasının yol haritasına imza attı.

Fransız Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “21 Ocak'ta Yunanistan'a resmi bir ziyaret sırasında, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanı Orgeneral Thierry Burkhard ve Yunan Orduları Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros, geçen yıl 28 Eylül stratejik ortaklığını ilan eden yol haritası imzaladılar." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan ve Fransa'yı askeri olarak birleştiren ve AB ve NATO'ya verilen taahhütlerin bir parçası olarak kabul edilen Fransız-Yunan "stratejik ortaklığı" ile iki ülkenin uzun vadeli askeri savunma ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yapılandırılması amaçlanıyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 28 Eylül'de Paris'te bir araya gelerek 3 adet fırkateyn ve 3 adet korvet için 5 milyar avroluk geniş kapsamlı bir savunma anlaşması imzalamıştı.

banner34