banner23

banner26

banner24

banner25

Fransa'dan ilk kez Ukrayna'ya tanksavar ve obüs sevkiyatı

Fransa, Ukrayna ordusuna Milan anti-tank sistemi ve Sezar kamyona monteli 155 mm obüs sevkiyatı gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 23.04.2022, 13:28
Fransa'dan ilk kez Ukrayna'ya tanksavar ve obüs sevkiyatı
banner34

Fransa'dan Ukrayna'ya ilk ağır silah sevkiyatı gerçekleştirdi.

Ukrayna’ya yapılan askeri yardım konusunda şu ana kadar sessiz kalmayı tercih eden ve Kiev’e daha çok savunma amaçlı miğfer, kurşun geçirmez yelek ve mayın arama tarama cihazları gibi savunma amaçlı mühimmat gönderdiğini belirten Fransa, bu açıklamayla ilk defa ağır silah sevkiyatı da yaptığı kabul etti.

Euro News'in haberine göre Macron, Ouest-France gazetesine verdiği özel röportajda, ülkesinin “Milan” modeli tanksavar füze ve tekerlekli araç üzerine konuşlu “Sezar” modeli toplar sevk ettiğini aktarırken, sayı konusunda detay vermedi.

Fransız basını, tanksavar sevkiyatının daha önce basına sızmasına rağmen Sezar toplarının gönderilmesinin ilk defa yönetim tarafından açıklandığını aktardı.

Le Monde gazetesi, Fransa’nın birkaç düzine 120 milyon euro değerinde “Milan” modeli tanksavar füzesi gönderdiği duyurmuştu. Yine L’Opinion gazetesi, Fransa’nın “Javelin” model tanksavar füzesi ile kısa menzilli taşınabilir ‘Mistral’ model uçaksavar füzesi gönderdiğini yazmıştı.

Macron tarafından ilk defa açıklanan ve yaklaşık 40 kilometre menzile ulaşan Sezar topları, daha önce Fransız ordusu tarafından Irak ve Mali’de kullanıldı

11°
açık