banner23

banner26

banner24

banner25

Fransız çok rollü hava savunma firkateyni "Alsace" aktif hizmete başladı

Fransız Donanmasının çok rollü hava savunma firkateyni “Alsace”, 22 Kasım 2021’de aktif göreve başladı.

SAVUNMA SANAYİİ 23.11.2021, 16:24
Fransız  çok rollü hava savunma firkateyni "Alsace" aktif hizmete başladı
banner34

Fransız Donanması hava savunma kabiliyetlerini arttırma yolunda adımlar atıyor.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Aquitaine sınıfı FREMM’lerin (çok rollü firkateyn, multi-mission frigate) yedincisi, sınıfın hava savunma varyantı firkateynlerinin ise ilki olan “Alsace” firkateyninin aktif göreve başladığı ifade edildi.

Alsace, halihazırda Charles de Gaulle görev grubu içerisinde geniş ölçekli bir tatbikat olan POLARIS tatbikatında yer alıyor.

Alsace firkateyninin savaş kabiliyetleri açısından dünyaca bilinen bir sınıfa ait olduğunu belirten Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kıyılarımızı ve münhasır ekonomik bölgemizi korumak amacına ek olarak seyrüsefer özgürlüğünün önündeki engeller, denizdeki gözdağı girişimleri ve belirli bölgelere erişimi engelleme arzularının karşısında Fransa'nın güçlü, etkili ve güvenilir bir donanmaya ihtiyacı var." açıklamasında bulundu.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="fr" dir="ltr">La frégate multi-missions Alsace est prête pour les opérations. Elle appartient à une classe de frégates mondialement reconnue pour ses capacités de combat. Le renouvellement des équipements de la <a href="https://twitter.com/MarineNationale?ref_src=twsrc%5Etfw">@MarineNationale</a> est indispensable dans l’environnement stratégique actuel. <a href="https://t.co/uojO4nx33J">pic.twitter.com/uojO4nx33J</a></p>&mdash; Florence Parly (@florence_parly) <a href="https://twitter.com/florence_parly/status/1462745032281178119?ref_src=twsrc%5Etfw">November 22, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Alsace'nin kardeş gemisi Lorraine (Fransız Donanması için son FREMM) ise 2020 yılında denize indirildi. Geminin 2022 yılının ikinci yarısında donanmaya teslim edilmesi planlanıyor.

Geminin teknik özellikleri:

Toplam uzunluk: 142 m

Tam genişlik: 20 m

Deplasman: 6 bin ton

Maksimum hız: 27 knot

Mürettebat: 119 denizci (havacı personel için+14)

Konaklama kapasitesi: 165 erkek ve kadın

Menzil: 15 knot’ta 6 bin deniz mili

17°
açık