banner23

banner26

banner24

Fuat Oktay: HİSAR O+ (IIR) güdümlü füzenin teslimatı 2022'de tamamlanacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada; zırhlı araçların ilk kez yerli motorla tesliminin 2022'de olacağını ve HİSAR O+ (IIR) güdümlü füzenin teslimatının da yine aynı yıl içerisinde gerçekleşeceğini açıkladı.

SAVUNMA SANAYİİ 26.11.2021, 11:59
Fuat Oktay: HİSAR O+ (IIR) güdümlü füzenin teslimatı 2022'de tamamlanacak
banner34

Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmelerin yapıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay savunma sanayiindeki gelişmelere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Zırhlı araçlar, HİSAR O+, SUNGUR, AKYA...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe konuşmasında yaptığı açıklamada, zırhlı araçların ilk kez yerli motorla ne zaman teslim edileceğine, SUNGUR portatif alçak irtifa hava savunma füzesi, AKYA harp torpidosu, MAM-T ve ATMACA'nın teslimatına ve yerli motor BATU'nun testlerine dair bilgiler verdi.

Fuat Oktay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "2022 yılında zırhlı araçların ilk kez yerli motorla teslimi gerçekleştirilecektir. 2022’de HİSAR O+ görüntüleyici kızılötesi (IIR) güdümlü füze teslimatları tamamlanacak, SUNGUR portatif alçak irtifa hava savunma füzesi, AKYA harp torpidosu, MAM-T ve ATMACA teslimatlarına başlanacak. 1500 beygirlik ilk motorumuz BATU’nun ateşlemesi başarıyla gerçekleştirilmiş ve testlerine başlanmıştır." şeklinde açıklama yaptı.

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi Teknik Özellikler

• Sistem Önleme Menzili: 25 km

• Atışa Hazır Füze: ≥ 18 (Batarya Seviyesi)
                               ≥ 54 (Tabur Seviyesi)

• Savaş Uçağı Tespit&Takip Menzili: 40-60 km

• Takip Edilebilen Hedef Sayısı: > 60 hedef

28°
açık