banner23

banner24

GKRY ile İsrail arasında Demir Kubbe HSS alımı için anlaşma

Yunan medyasında yer alan habere göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İsrail ile Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi için sözleşme imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 21.08.2022, 13:16
GKRY ile İsrail arasında Demir Kubbe HSS alımı için anlaşma

Türk İHA'larının caydırıcılığı, Türkiye'yi tehdit olarak gören ülkelere hava savunma sistemi almaya zorluyor.

Yunan Kathemerini gazetesinin haberine göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İsrail ile Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi (Iron Dome) için sözleşme imzaladı.

Yunan gazetesinin haberinde, "Var olan verilere dayanan bu sistem, şu anda hava saldırılarına karşı korumada en iyisidir. Bu özel silah sistemi, Hamas’ın saldırılarıyla başa çıkmadaki etkinlik oranı hakkında mükemmel yorumlar alarak İsrail’deki tüm zorlu testleri geçti.

Bu sistem, geçen Mart ayında İsrail’e yaptığı bir ziyaret sırasında Ulusal Muhafız şefi Korgeneral Demokritos Zervakis tarafından yakından görüldü. Sistem, Kıbrıs hava savunmasının ihtiyaçları ve Türk İHA’larından gelen tehdit için ideal olarak kabul ediliyor." ifadelerine yer verildi.

Haberde, GKRY'nin kaç adet hava savunma bataryası edineceği belirtilmezken teslimatların ne zaman gerçekleştirileceğine dair bir bilgi de verilmedi.

Demir Kubbe (Iron Dome) Füze Savunma Sistemi

Demir Kubbe’nin üretim amacı İsrail’in başta Gazze’deki direniş gruplarının tehditlerine karşı anti-havan/roket/füze sistemi işlevi görmesidir. Bu işlevinden ötürü kıstaslarından ‘özel amaçla üretilme’ noktasında farklılık göstermektedir. Demir Kubbe sistemi, yine kendisine özel üretilen ‘Tamir’ isimli güdümlü füzeleri kullanmaktadır.

Tamir füzeleri klasik hava savunma füzelerinden farklı olarak hedefine doğrudan çarpmak yerine, hedefe oldukça yakın bir noktada patlayarak (blast warhead) hedefin imha edilmesini sağlar.

Genel olarak bu yöntemi kullansa da, hit-to-kill (füzelerin kafa kafaya çarpışması) kabiliyetine de sahiptir.70 km menzile sahip Tamir füzesi savaş başlığını baş kısmında değil, gövdesinin orta kısmında taşımaktadır.

Demir Kubbe sisteminin bir diğer önemli özelliği ise havadaki düşman roketin açısal hesabını yaparak tahmini düşüş noktasını hesaplamasıdır. Buna göre eğer düşman roket maddi zarar oluşturmayacak bir noktaya düşmekteyse, sistem herhangi bir tepki vermemektedir. 

banner34