banner23

banner26

banner24

banner25

Gökdoğan ve Bozdoğan Füzeleri bu yıl TSK’ya teslim edilecek

GÖKTUĞ Projesi kapsamında testleri süren milli hava-hava füzelerinden Gökdoğan Görüş Ötesi Füzesi, radar arayıcı başlıkla atışını gerçekleştirdi ve önemli bir aşamayı daha tamamladı.

SAVUNMA SANAYİİ 10.07.2022, 15:06
Gökdoğan ve Bozdoğan Füzeleri bu yıl TSK’ya teslim edilecek
banner34

Milli hava-hava füzeleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katacak.

TÜBİTAK SAGE tarafından GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen milli hava-hava füzelerinden Gökdoğan Görüş Ötesi Füzesi, radar arayıcı başlıkla atışını gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada;

“Gökdoğan görülmeyeni de vuracak!

GÖKTUĞ Projemiz kapsamında testleri süren milli hava-hava füzelerimizden Gökdoğan Görüş Ötesi Füzemiz, radar arayıcı başlıkla atışını gerçekleştirdi ve önemli bir aşama daha tamamlandı.” ifadelerine yer verildi.

İsmail Demir’in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamanın devamında ise;

“Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerimizi bu yıl TSK’ya teslim edeceğiz.

Milletimize verdiğimiz bu bayram hediyesi için emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin savaş uçaklarında kullandığı AIM-120 AMRAAM görüş ötesi ve AIM-9 Sidewinder görüş içi hava hava füzelerinin yerini alması planlanan Gökdoğan görüş ötesi ve Bozdoğan görüş içi hava hava füzeleri TÜBİTAK SAGE tarafından geliştiriliyor.

2013 yılında başlayan Göktuğ Hava-Hava Füzesi Projesi kapsamında, uzun menzilli aktif radar arayıcı başlıklı Gökdoğan – GÖ Füzesi ile kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlıklı (IIR) Bozdoğan – Gİ Hava-Hava Füzesi geliştiriliyor.

Gökdoğan Hava-Hava Füzesi Projesi kapsamında geliştirilen arayıcı başlıklar ayrıca uzun menzilli hava savunma füzelerinde de kullanılacak.

Geliştirme çalışmalarının 2020 yılında tamamlanması hedeflenen Gökdoğan Hava-Hava füzesi F-16 uçaklarından atılabilecek ve Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hakimiyetini artıracak.

Gökdoğan ve Bozdoğan Projelerinde son aşamaya gelindiği ve iki sistemin de yakın zamanda seri üretim bandına gireceği tahmin ediliyor.

Halihazırda çok sayıda Gökdoğan ve Bozdoğan füzesi üretilmiş durumda. Üretilen bu füzelerin bir kısmı yer testlerinde kullanıldı, bir kısmı çevresel testlerde kullanıldı, bir kısmı gerçek atışlarda kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

32°
az bulutlu