banner23

banner24

Gökyüzünde kıyasıya yarış

TEKNOFEST yarışmaları kapsamında Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi'nde devam eden İHA yarışması nefes kesiyor.

SAVUNMA SANAYİİ 13.08.2022, 15:30
Gökyüzünde kıyasıya yarış
banner46

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi'nde devam eden TEKNOFEST (Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali) kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen "Uluslararası ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması"na katılan gençlerle bir araya geldi. Alandaki stantları da ziyaret eden Varank, öğrencilerle sohbet etti.

Bakan Varank, etkinlik alanında yaptığı konuşmada, “2018 yılında yola çıktığımızda sadece 14 farklı kategoride 5 bin takımın yarıştığı teknoloji yarışmaları, bugün gelinen noktada 40 farklı kategoride 150 bin takım 600 bin öğrencinin yarıştığı büyük bir coşkuya dönüşmüştür. Biz geldiğimiz durumdan çok memnunuz. Biz, genç kardeşlerimizin ve lise çağındaki arkadaşlarımızın kendi İHA'larını tasarlayıp takımlarını oluşturması ve sinerjiyle beraber çalışma anlayışıyla yerleştirip buralara geldi. Teknoloji harikası ürünlerini yarıştırmalarından da gerçekten çok memnun oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Başarı hikayesi

Varank, Afyonkarahisar'a gelen gençlerin ilerleyen yıllarda Türkiye'nin en başarılı mühendisleri ve teknisyenleri olacağını ve ülkenin gelecekteki uzay ve havacılıkta yazacağı başarı hikayelerine imza atacaklarını vurguladı.

Geleceğin Selçuk Bayraktarları

Buraya gelen gençlerin geleceğin Selçuk Bayraktarları olacağına dikkat çeken Varank, "Bu manada ben bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu işlere önem verdiniz, ilgi duydunuz ve bizimle beraber bu yarışmalara katıldınız. Biz de elimizde hangi imkan varsa, bunları sizin hizmetinize sunmak için gayret gösteriyoruz. Buraya Türkiye'den binlerce öğrenci geldi. Biz, onları burada ağırlıyor ve misafir ediyoruz. Yarışmaya hazırlanırken teknik ve malzeme desteği veriyoruz. Özellikle şirketlerimiz ve enstitülerimiz sizlere arkadaşlık, mentörlük yapmaya çalışıyor. Saha ziyaretleri yapıyorsunuz. Bunların hepsi sizleri geleceğe hazırlamak ve alanızda başarılı birer girişimci, profesyonel yapabilmek içindir." dedi.

TEKNOFEST ateşi

Varank, kendi dönemlerinde bu imkanların olmadığına dikkat çekerek "Bırakın teknoloji yarışmalarını, teknolojiye erişimde büyük sıkıntılar vardı. Ama biz, TEKNOFEST ateşini, 2018'de tutturduk. Şu anda kocaman bir meşaleye döndü. Bu tutuşturduğumuz ateş de Türkiye'de büyük bir teknoloji atılımını tetiklemiş oldu. Türkiye'nin geleceğini, başarı hikayesini sizler yazacaksınız. Bizler burada ancak sizlere yardımcı olabiliriz. Bizleri figüran, kendinizi başrol oyuncusu görebilirsiniz. Bu filmin başrol oyuncusu sizlersiniz. İnşallah, sizlerle daha çok güzel işler başaracağız.” şeklinde konuştu.

Gençlere seslendi

Liseler Arası İHA Yarışlarının yapıldığı alandaki gençlere de seslenen Varank, Türkiye'nin geleceğini inşa edecek olan gençlerin TEKNOFEST gençleri olduğunu kaydetti.

TEKNOFEST kuşağı

Türkiye'nin başarı hikayesini de TEKNOFEST kuşağının yazacağını dile getiren Varank, "İşte o TEKNOFEST kuşağı da şu anda burada. Kendi çabalarıyla geliştirdikleri İHA'larını yarıştırıyorlar. Biz onlara bakanlık, TÜBİTAK, T3 Vakfı ve diğer birçok kuruluşlarımızla destek oluyoruz. Burada gençlerimize harcadığımız her bir kuruş, akıttığımız her bir emek helaldir. Biz, bu işleri yaptığımız için çok memnunuz. Gençler, bizim gurur kaynağımız. Hepinize başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Varank'ın Afyonkarahisar'daki programına Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal eşlik etti.

Afyonkarahisar'daki İHA yarışları 14 Ağustos'ta sona erecek.

banner34
17°
açık