banner23

banner26

banner24

banner25

Güney Kore donanmasının gizli bilgileri dışarı sızdırıldı

Güney Kore donanmasının gizli bilgileri, şirket ihaleleri için dışarıya sızdırıldı. İşlemi gerçekleştiren Güney Kore donanması personelleri, Hyundai’ye savaş gemisi bilgilerini verdikleri için soruşturma altına alındı.

SAVUNMA SANAYİİ 22.09.2020, 16:21
Güney Kore donanmasının gizli bilgileri dışarı sızdırıldı
banner34

Güney Kore donanmasındaki üç personelin, gizli kalması gereken savaş gemisi bilgilerini Hyundai Heavy Industries’e sızdırdıkları şüphesiyle haklarında soruşturma başlatıldı.

Güney Kore merkezli Yonhap’ın haberine göre, donanma personelleri 2014 yılında Aegis donanımlı yerli "destroyer" inşa etme projesiyle ilgili belgeleri gizlice ele geçirdiler. Gizli bilgilerin daha sonra gemi yapımı ihalesinin kazanılmasında bir avantaj sağlamak için Hyundai ile paylaşıldığı ileri sürüldü.

Askeri yetkililer 2018’den beri davayı inceliyor ve aynı zamanda yaklaşık bir düzine Hyundai Heavy yetkilisi de sivil savcılık yetkilileri tarafından soruşturuluyor.

Güney Kore gemi şirketleri rekabet halinde

2018 yılında, yerli savaş gemisi yapımı için Yeni Nesil Kore Muhrip (The Korea Destroyer Next Generation/KDDX) projesi başlatılmıştı. Tasarımın tamamlanması ve yapımına başlanması için son tarih 2023 ve 2024 olarak belirlenmişti. Projenin 2020 yılının sonunda tamamlanması öngörülüyor.

Güney Kore’nin en büyük iki gemi inşa şirketi olan Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ve Hyundai Heavy Industries (HHI), KDDX projesini için yarışıyor. Savunma Tedarik Programı İdaresi (Defense Acquisition Program Administration/DAPA), yıl sonuna kadar iki şirketten birisi ile temel tasarım sözleşmesi imzalayacak.

25°
az bulutlu