banner23

banner24

Güney Kore için yeni hava savunma sistemleri aday

LIG Nex1 ve Hanwha Systems şirketleri Güney Kore Donanması için yeni hava savunma sistemi adaylarını sergilediler.

SAVUNMA SANAYİİ 10.06.2021, 11:43
Güney Kore için yeni hava savunma sistemleri aday

Güney Kore şirketlerinden LIG Nex1 ve Hanwha Systems, Güney Kore Deniz Kuvvetleri'nin “CIWS-II” ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmış yeni yakın hava savunma sistemi (close-in weapon systems, CIWS) modellerini sergilediler.

Janes sitesinde yer alan haberde, yetkililerin program kapsamında Güney Kore Deniz Kuvvetlerinin gelecekteki savaş gemilerinde kullanmak amacıyla yerli olarak üretilmiş CIWS modeli ihtiyacını karşılamak istedikleri belirtiliyor. Bu gemiler arasında Güney Kore’nin hafif sınıf uçak gemisi, KDDX güdümlü füze muhribi ve FFX-III sınıfı güdümlü füze firkateyni yer alıyor.  

Haberin devamında Güney Kore’nin sistem geliştirme sürecini aralık 2030’a kadar 320 milyar Güney Kore wonu (287 milyon ABD doları) tutarı karşılığında tamamlamayı hedeflediği belirtiliyor.

LIG Nex1 bu ihtiyacı karşılamak için 9-12 Haziran tarihleri arasında Güney Kore-Busan’da sürecek Uluslararası Denizcilik Savunma Sanayii Fuarı MADEX-2021’te, aktif faz dizinli radar (active electronically scanned-array, AESA) ve elektro optik hedefleme sistemi (electro-optical targeting system, EOTS) ile dakikada 4 bin 200 atım kapasiteli 30 mm Gatling tarzı top barındıran CIWS’ı sergiledi. Radarların yerel olarak üretilmesi beklense de silah sisteminin hâlihazırda Güney Kore Donanması'nda yer alan Goalkeeper CIWS’e ait GAU8/A Avenger yedi namlulu otomatik topu ile aynı olması öngörülüyor.

Hanwa Systems’ın sergilediği CIWS’in da aynı radar, hedef takip sistemi ve muhtemelen aynı silah sistemini kullandığı, ancak gizlilik özelliklerinin daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

banner34