banner23

banner26

banner24

Güney Kore nükleer denizaltı tersanesine siber saldırı

Güney Koreli kaynaklara göre Kuzey Kore'ye bağlı hacker'lar tarafından yapılan siber saldırı ile Güney Kore'nin donanma gemileri ve denizaltıları hakkında bilgiler sızdırıldı.

SAVUNMA SANAYİİ 30.06.2021, 18:11
Güney Kore nükleer denizaltı tersanesine siber saldırı
banner34

Güney Kore'deki devlet kaynakları, Kuzey Kore'ye bağlı hacker'ların, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering tarafından tasarlanan ve inşa edilen Güney Kore donanma gemileri ve denizaltıları hakkında bilgileri sırdırdıklarını kaydetti. Sızdırılan bilgiler arasında muhtemelen yerel olarak tasarlanmış bir nükleer denizaltı araştırmasının da dahil olduğu aktarıldı.

İsrael Defense tarafından yapılan habere göre Savunma Tedarik Programı İdaresi'nin (DAPA) teknoloji koruma bölümünden bir kaynak, "Hedeflenen belgeler, Daewoo Shipbuilding tarafından yürütülen nükleer enerjili denizaltıların geliştirilmesine yönelik uzun süredir devam eden kavramsal araştırmaları içeriyor." dedi.

Kaynak, belgelerin bir kısmının ortaya çıktığını, ancak nükleer enerjili denizaltı geliştirme ile ilgili olanların bunlar arasında olduğunun doğrulanamadığını da ekledi.

Daewoo Shipbuilding'in kısmen başarılı olan hack'lenmesinin, Güney Kore'nin nükleer enerji araştırma enstitüsünün iç sisteminde Kuzey Kore korsanlık organizasyonu “kimsuky” tarafından kullanılan yabancı bir IP adresinin tespit edildiği 14 Mayıs tarihli bir izinsiz girişle ilgili olma ihtimalinin olduğu düşünülüyor. 

Ancak başka bir kaynağa göre Daewoo Shipbuilding'i hack'leyen organizasyon, Nisan 2016'da şirketi hack'leyen organizasyondan farklydı ve 60 deniz tasarım sırrının sızdırılmasıyla sonuçlandı.

Kaynak, "Görünüşe göre Genel Keşif Bürosu komutasındaki farklı örgütler ve timler Güney'e sızmak için yarışıyor." dedi. 

26°
açık