banner23

banner26

banner24

Güney Kore ve Avustralya'dan 720 milyon dolarlık savunma anlaşması

Güney Kore, Avustralya ile 720 milyon dolarlık bir savunma anlaşması imzaladı.

SAVUNMA SANAYİİ 13.12.2021, 12:04
Güney Kore ve Avustralya'dan 720 milyon dolarlık savunma anlaşması
banner34

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, resmî temaslarda bulunmak üzere gittiği Avustralya'da Başbakan Scott Morrison ile bir savunma anlaşmasına imza attı.

abcNEWS'in haberine göre, 720 milyon dolarlık savunma anlaşması ile Victoria eyaletinin Geelong bölgesinde zırhlı araç üretim tesisi kurulacak.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada; kundağı motorlu obüs topları, mühimmat tedarik araçları ve radarların üretileceği tesislerin Avustralya savunma sanayisinin önemli bir bölümünü oluşturacağına dikkat çekerken stratejik olarak gördükleri Güney Kore'nin savunma ve güvenlik alanında  önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in de bir açıklamada bulundu. Moon Jae-in açıklamasında, Güne Kore'nin jeopolitik durumunun Avustralya ile benzer olduğunu ancak Kuzey Kore ile barışı sürdürme konusunda Çin ile ilişkilerinin önem taşıdığını söyleyerek "Bu nedenle Güney Kore, ABD ve ayrıca Çin ile kararlı ittifaka odaklandı. Uyumlu bir ilişki istiyoruz." dedi.

Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton ise anlaşmanın Avustralya ordusunu modernize edeceğini kaydederken hızla değişen küresel bir ortamda Avustralya'nın çıkarlarını koruyup bölgeyi de güvende tutmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

27°
parçalı bulutlu