banner23

banner26

banner24

banner25

Güney Koreli şirket, Hindistan’a tank teklif edecek

Hint ordusunun hafif tank talebini karşılamak için Güney Koreli Hanwha Savunma Sistemleri firması K21-105 tanklarını teklif etmeye hazırlanıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 04.05.2021, 11:13
Güney Koreli şirket, Hindistan’a tank teklif edecek
banner34

Geçen hafta Hint Silahlı Kuvvetleri’nin "Make in İndia" (Hindistan’da üret) kapsamında yaklaşık 350 adet hafif tank ihtiyacı olduğunu duyurmasının ardından Güney Koreli Hanwha firması harekete geçti. 

Indian Defence Research Wing tarafından yapılan habere göre Hanwha Savunma Sistemleri şirketi, gövdesine 105 mm taret monte edilmiş hafif/orta sınıf K21-105 tanklarını Hindistan’a ihraç etmek için teklifte bulunacak. 

K21-105 tankları, ana muharebe tanklarından çok daha çeşitli taktiksel operasyonlar icra edebilecek yüksek ateş gücü ve manevra kabiliyetine sahip olmasıyla Hint ordusunun bu alandaki boşluğunu doldurmaya önemli bir aday.

Hint ordusu, Çin ile Ladakh sınır hattında yaşanan çatışmaların ardından silahlanmaya hız vermiş bu kapsamda bölgenin dağlık yapısında hareket kabiliyeti yüksek, 25 tondan hafif, çok yönlü askerî araçlar tedarik etmek istediğini ilan eden bir Bilgi Talebi (Reguest for Information, RFI) yayınlamıştı. 

22 Nisan’da yayınlanan Bilgi Talebi 18 Haziran 2021’e kadar potansiyel tedarikçiler tarafından yanıtlanmayı bekliyor.

27°
açık