banner23

banner26

banner24

Güney Kore’nin yeni uçak gemisi tasarımları gösterildi

Güney Koreli gemi inşaat şirketleri yeni hafif uçak gemisi için oluşturdukları tasarımları sergiledi.

SAVUNMA SANAYİİ 12.06.2021, 13:32
Güney Kore’nin yeni uçak gemisi tasarımları gösterildi
banner34

Güney Kore Donanması'nda hizmete girmesi planlanan CVX kod adlı hafif uçak gemisi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Defence News sitesinde yer alan haberde, gemi inşaat firmalarının, Güney Kore Donanması için hazırladıkları CVX kod adlı hafif uçak gemisinin kavramsal tasarımının sergilenmesine dair bilgilere yer verildi.

Firmalar, uçak gemisine yönelik çalışmalarını Uluslararası Denizcilik Savunma Sanayii Fuarı MADEX-2021’de sergilediler.

Fuar Güney Kore’nin, 2033 yılı içerisinde 2 milyar dolar bütçe ile 30 bin ton deplasmanında hafif uçak gemisini envantere dahil edeceğini bildirmesinden birkaç ay sonra gerçekleşti. Güney Kore Savunma Bakanlığı, Ulusal Meclis’ten nihai onayı almak için projenin fizibilite çalışmasını yürütmeye devam ediyor.

Uçak gemisi için kavramsal tasarım sunan iki firma bulunmakta. Hyundai Heavy Industries tarafından sunulan tasarım; 270 metre uzunluğa, 60 metre genişliğe ve 30-35 bin ton deplasmana sahip. Ayrıca tasarıma göre gemi, uçuş güvertesinde 16 adet Kısa Kalkış Dikey İniş (short-takeoff-and-vertical-landing, STOVL) özelliğine sahip uçak, hangar kısmında ise 8 adet uçak taşıyabilecek.

Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering tarafından sunulan tasarım ise 263 metre uzunluğa, 46.6 metre genişliğe ve 45 bin ton deplasmana sahip. Ayrıca bu tasarıma göre gemi, uçuş güvertesinde STOVL özelliğine sahip 16 adet uçak, hangar kısmında ise 12 adet uçak taşıyabilecek.

23°
açık