banner23

banner24

Gürbağ, Akıllı Savunma Sistemi GIDS’i tanıttı

Gürbağ Savunma Teknolojileri (GST), bugün kapılarını açan SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda Akıllı Savunma Sistemi GIDS’in lansmanını gerçekleştirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 25.10.2022, 15:30
Gürbağ, Akıllı Savunma Sistemi GIDS’i tanıttı

Gürbağ Savunma'ya ait Hidrojen İtki Sistemi’ne sahip Akıllı Savunma Sistemi GIDS; muharebe sahasına ve askeri lojistiğe yeni bir soluk getiriyor.

2020 yılından itibaren savunma sanayii alanında faaliyetlerine başlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri (GST), SAHA EXPO esnasında GST Akıllı Savunma Sistemi’nin (GIDS) lansmanını gerçekleştirdi.

Bir römork üzerine yapılandırılan GIDS Sistemi; radar, elektro-optik, hidrojen itkili lançer ve haberleşme sistemlerinden oluşuyor. Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen özgün yazılım sayesinde asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabilen sistem, bünyesinde bulunduğu lançer aracılığıyla sabit kanatlı dolanan mühimmat ve benzeri hassas güdümlü mühimmatları ateşleyebiliyor. Böylelikle GIDS Akıllı Savunma Sistemi; kullanıcısına, hedef tespitinden imhasına kadar uzanan entegre bir çözüm sunuyor. 

Radar ve elektro-optik faydalı yükleri aracılığıyla elde ettiği hedef verilerini komuta-kontrol merkezine aktarabilen GIDS’in en kritik özelliği ise bünyesinde bulundurduğu lançer sisteminde saklı. Genellikle patlatmalı şekilde kullanılan klasik lançer sistemleri, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her atım sonrasında bakım ihtiyacı doğuruyorlar. Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen GIDS Sistemi’nin lançerinde ise hidrojen beslemeli itki sistemi kullanılıyor. Bu itki sistemi sayesinde hem mühimmat atımı sonrasında lançerler birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat, çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylelikle olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor.

Gerçekleştirdiği inovasyon sayesinde düşük enerji sarfiyatıyla anlık olarak hidrojen üretilmesini ve üretilen hidrojenin de itici enerji olarak kullanılmasını başaran Gürbağ Savunma Teknolojileri, GIDS Sistemi ile muharebe sahasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Birden fazla kez kullanılabilen lançerler sayesinde askeri birliklerin lojistik iş yükü azaltılırken, aynı zamanda önemli miktarda zamansal ve bütçesel tasarruf da sağlanacak.

Halihazırda sabit kanatlı dolanan mühimmat atımı yapabilen GIDS Sistemi’nin prototipinin üretimini tamamlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri, farklı mühimmatların atımını yapabilecek GIDS konfigürasyonları için de çalışmalarını sürdürüyor. GIDS Sistemi’nin, bu yıl içerisinde güvenlik güçlerinin kullanımına sunulması planlanıyor.

Gürbağ Savunma Teknolojileri  

Gürbağ Group çatısı altında 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Ankara merkezli Gürbağ Savunma Teknolojileri, savunma sanayiinde mühendislik çözümleri geliştirmektedir. Uluslararası standartlarda tasarım ve mühendislik çözümleri üreten Gürbağ Savunma Teknolojileri; yazılım, elektronik ve mekanik tasarım kabiliyeti yüksek bir kuruluş olarak, ulusal ve küresel iş birlikleri gerçekleştirmektedir. 

Mükemmelliği ve verimliliği çalışma modelinin merkezine koyarak faaliyetlerini sürdüren şirket, teknolojik alt yapısını sürekli olarak geliştirerek, alanında yetkin çalışanlarıyla sınırları aşan bir çözüm ortağı olarak ön plana çıkmaktadır.
 

banner34