banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan, 5G teknolojisini orduya entegre etmek istiyor

Hindistan, 4,5G’den sonra hizmete girecek olan 5G teknolojisi ile her geçen gün dijitalleşen ordu envanterinin ihtiyaç duyacağı hızlı ve kesintisiz interneti edinmeyi amaçlıyor.

SAVUNMA SANAYİİ 18.04.2021, 21:00
Hindistan, 5G teknolojisini orduya entegre etmek istiyor
banner34

Hint hükümeti, gelişen teknoloji ile beraber ordunun artacak olan internet ihtiyacını tedarik etmek için 5G teknolojisine yöneldi.

The Economic Times’in Hint savunma kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, insansız araçların ve yapay zekanın ordularda artan kullanımını göz önünde bulunduran Hindistan Savunma Bakanlığı, 5G altyapısını oluşturmak için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hindistan Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ajay Kumar, Hindistan'daki 5G ağının şu an çok yeni bir aşamada ve ticari dağıtıma henüz geçmemiş olmasına rağmen Hint Silahlı Kuvvetleri’nin fütüristik teknolojilerden yararlanmaya istekli olduğunu açıkladı.

Çin’in ve Amerika’nın bölgeyi etkisi altına alan hegemoni mücadelesi de göz önünde bulundurulduğunda Hint ordusunun 5G teknolojileri ile donatılması daha da önem kazanıyor. Hint savunma sanayi uzmanları da 5G ağını kurarak ‘’yapay istihbarat’’ elde etme sürecine geçişin Hint ordusuna önemli bir kuvvet ve caydırıcılık katacağı düşüncesini taşıyorlar.

Bu kapsamda, Hindistan Savunma Bakanlığı’nın 5G için gereken fiber optik altyapıyı kurması için Bharat Sanchar Nigam Şirketi ile yakın zamanda bir anlaşma imzalaması bekleniyor.

11°
parçalı bulutlu