banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan anti-drone sistemleri kullanıyor

Hindistan Askeri Kuvvetleri, drone saldırılarına karşı korumayı artırmak adına anti-drone üretimi ve gelişimi için yeni bir adım attı.

SAVUNMA SANAYİİ 29.11.2020, 18:40
Hindistan anti-drone sistemleri kullanıyor
banner34

Hindistan’ın Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) Hindistan Askeri Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu anti-drone sistemlerinin üretimi ve geliştirilmesi için Bharat Electronics’i merkez kuruluş olarak seçti.

Hindustan Times tarafından yapılan habere göre, 2020 yılının başından itibaren drone tehditlerinin artmasının üzerine Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin evinin korunması için anti-drone sistemlerinin kullanılması bekleniyor. Başbakan Modi’nin araç konvoylarında ise taşınabilir anti-drone sistemlerinin kullanılması bekleniyor.

DRDO'nun şu ana kadar düşman drone'larını etkisiz hale getirmek veya düşürmek için gerekli olan anti-drone sistemlerini geliştirmekte başarılı olduğu belirtiliyor.

Üretilecek olan yerli anti-drone sistemi hakkında Hindistan silahlı kuvvetlerini bilgilendirecek bir yazının DRDO tarafından yazılması beklenmekte.

2020 yılında Hindistan’ın resmi bir bayramı esnasında kullanılan anti-drone sistemi 2-3 km çapındaki drone'ları tespit edip sinyallerini bozma yeteneğine sahipti. Anti-drone sistemleri için geliştirilen diğer bir seçenek ise radar ile tespit edilen drone'ların lazer ışını ile hedef alınarak etkisiz hale getirilmesi.

Pakistan’da yer alan terörist gruplar Cemmu ve Keşmir bölgesinde yer alan sınır kontrol çizgisinden Çin yapımı ticari drone'lar aracılığıyla silah teçhizatı ve uyuşturucu geçirmekte. Çin yapımı ticari drone'lar 10 kilogram ağırlığında yük taşıyabilmekte.

DRDO üretilen anti-drone sistemini sınır kontrol çizgisinde test etti. Test edilen sistem hava tehditlerini başarılı bir şekilde savurdu.

28°
açık