banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan Basra Körfezi’ndeki ilk tatbikatına hazırlanıyor

Hindistan Hava Kuvvetleri, ABD ve Fransa’nın da dahil olduğu çok uluslu ‘Çöl Bayrağı’ isimli hava muharebe tatbikatına katılacak.

SAVUNMA SANAYİİ 02.03.2021, 14:22
Hindistan Basra Körfezi’ndeki ilk tatbikatına hazırlanıyor
banner34

Arap ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini günden güne ilerleten Hindistan, bölgede gerçekleşecek önemli bir askeri tatbikata da katılım gerçekleştiriyor.

NDTV sitesinde yer alan habere göre Hint ordusundan yetkililer, "Basra Körfezi gibi son derece önemli bir bölgede, çok taraflı ilk tatbikatımız olacak." açıklamasını yaptı. Açıklamada, 3 Mart'ta başlayacak olan tatbikat için 6 adet SU-30MKI savaş uçağı, 2 adet C-17 Globemaster-III askeri kargo uçağı ve yaklaşık 125 personelin katılım sağlayacağı ifade edildi.  

Tatbikat aynı zamanda Hindistan Hava Kuvvetlerinin, 2016’da Amerikan ‘Kızıl Bayrak’, 2017’de İsrail ‘Mavi Bayrak’ ve 2016’da Avustralya’daki ‘Pitch Black’  tatbikatlarının ardından, son 5 yıl içerisinde 4'üncü çok uluslu tatbikatı olma özelliği taşıyor.

Çöl Bayrağı tatbikatına aktif olarak katılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan, Fransa, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Bahreyn’in yanı sıra Yunanistan, Mısır ve Ürdün de gözlemci ülke olarak katılacak.

3 hafta sürecek tatbikat, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Dhafra Hava Üssü'nden koordine edilecek.

25°
açık