banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan'dan 3 yeni nükleer denizaltı projesi

Hindistan, 3 yeni Nükleer Güç Sistemli Saldırı Denizaltı (SSN) ile donanmasını Çin ile mücadele edebilecek kudrete taşımayı hedefliyor.

SAVUNMA SANAYİİ 31.03.2021, 15:04
Hindistan'dan 3 yeni nükleer denizaltı projesi
banner34

Çin Deniz Kuvvetleri’nin Hint Okyanusu bölgesinde (IOR) daha etkin bir hale gelmesi ve envanterini her geçen gün büyütmesi Hint Donanması'nı da yeni projelere yöneltti.

Times Of İndia’nın hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Hindistan Kabine Güvenlik Komitesi (CCS), önümüzdeki bir ya da iki ay içerisinde uzun vadeli bir planın ilk aşaması olarak 3 adet nükleer denizaltının inşasına izin verecek.  Plan, her biri 6 bin ton ağırlığında toplamda 6 adet SSN’in yerli bir şekilde üretilmesini içeriyor.

Denizaltıların Vizag’ta bulunan gemi inşa merkezinde üretileceği aktarılırken; bir denizaltının maliyetinin de yaklaşık 2,05 milyar dolar olacağı ifade ediliyor. Yetkililer, projenin yüksek maliyetine rağmen uzun vadeli bir yatırım olması sebebiyle Hint ekonomisinin üstesinden gelebileceğini düşünüyorlar. Hint hükümeti ilk yerli üretim nükleer denizaltılarının 2032 yılına kadar tamamlanmasını amaçlıyor.

Hindistan’da uzunca bir müddettir tartışılan yerli denizaltı projesi ile ilgili geçen günlerde ordunun komuta kademesi de konuşmuş ve ülkenin yerli uçak gemisi projesi yerine önceliği SSN üretmeye vermesi gerektiği değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hindistan SSN’lere ek olarak Nükleer Güç Sistemli Balistik Füze Denizaltıları'nı (SSBN) da donanmaya kazandırmayı arzuluyor. SSBN’ler SSN’lere göre Hint Deniz Kuvvetleri’nde daha stratejik bir rol üstlenerek Çin’e karşı caydırıcılığın artırılmasında pozitif bir ivme kazandırabilir.  

23°
açık