banner23

banner24

Hindistan denizaltıları AIP sistemini edinecek

Hindistan denizaltılar için kritik teknolojilerden biri olan AIP sisteminin, Kalvari denizaltılarına uygulanması konusunda testler gerçekleştiriyor.

SAVUNMA SANAYİİ 12.03.2021, 00:28
Hindistan denizaltıları AIP sistemini edinecek
banner46

Hindistan, bölgedeki diğer birçok ülke gibi savunma sanayii sistemlerine yaptığı yatırımlarına devam ediyor. Sırada ise kimi kaynaklarca geleneksel denizaltıları diğer tür denizaltılara kıyasla daha tehlikeli kılan Havadan Bağımsız İtki Sistemi (Air-independent propulsion, AIP) teknolojisinin kazandırılması geliyor.

Asian Military Review sitesinde yer alan haberde, Hindistan Savunma Ar-Ge Teşkilatı’nın (India’s Defence Research and Development Organisation, DRDO) Kulvari (Scorpène) sınıfı 6 adet dizel-elektrik denizaltısına kazandırılması planlanan söz konusu AIP sistemini başarıyla test ettiği ifade edildi.

Geçen ay Çin Donanması da benzer projelere hız kazandırmaya başlamıştı. Gelen bilgilerde Çin’in Wuhan şehrine yakın bölgedeki tesislerde denizaltı inşaat hızının arttığının gözlemlendiği ifade edilmişti. Örneğin hâlihazırda Çin Donanması'nda bulunan Type-039A denizaltıları dönemin biraz gerisinde kalmaya başlamışken Çinli yetkililerin modern denizaltılar ile donanmayı kuvvetlendirmeyi amaçlamakta olduğu değerlendirilmişti. Denizaltıların müşterileri arasında başta HKO Donanma kuvvetleri olmak üzere Pakistan ve Tayland silahlı kuvvetlerinin geldiği, Çin’in sahip olduğu yüksek üretim hızı ve kapasitesi sayesinde denizaltı üreticileri arasındaki yerinin sağlamlaştığı ve hatta Avrupalı üreticiler ile rekabet edebilir konuma ulaştığı iddia edilmişti.

Hindistan ve Çin’in aralarında zaman zaman gerilimler artıyor ve bu durum iki ülkenin aldığı savunma sanayii politikalarını/kararlarını derinden etkileyebiliyor. Bu bağlamda denizaltılar özelinde yeni teknolojilerin ortaya çıkması ve kısa süreçte AIP teknolojisinin edinimi hız kazanacağı düşünülüyor.

banner34
21°
açık